Ekonomija

Britanski ministar o nejednakosti u zemlji: Treba da budemo kao "Flitvud Mek" a ne kao "Oejzis"

Proširen jaz između bogatih i siromašnih u Ujedinjenom Kraljevstvu
Britanski ministar o nejednakosti u zemlji: Treba da budemo kao "Flitvud Mek" a ne kao "Oejzis"www.globallookpress.com © Belinda Jiao/Keystone Press Agency

Ministar zadužen za politiku "izjednačavanja" Majkl Gouv rekao je rastuća finansijska nejednakost u Velikoj Britaniji "zabrinjavajuća" i priznao da su previranja u Vestminsteru unazadila napore vladajuće konzervativne stranke da ravnopravno rasporedi resurse u zemlji.

"Nije idealno to što smo imali političke turbulencije prošle godine", rekao je Gouv za "Blumberg".

"Važna stvar je, da parafraziram 'Oejzis', da se ne osvrćemo u besu, već da se umesto toga pozovemo na 'Flitvud Mek' i da ne prestajemo da razmišljamo o sutrašnjici", izjavio je britanski ministar aludirajući na popularne bendove i njihove hit numere.

Ministar je komentarisao izveštaj "Blumberga" u kome se navodi da se jaz između bogatih i siromašnih regija u Ujedinjenom Kraljevstvu proširio uprkos konzervativnom manifestu "izjedačavanja", koji je bivši premijer Boris Džonson doneo pre nešto više od tri godine.

Gouv je rekao da ne žali zbog načina na koji se vodi projekat "izjednačavanja", kriveći pandemiju i sukob u Ukrajini za manjak napretka. 

"Te dve nevolje učinile su zadatak izjednačavanja istovremeno izazovnijim, ali i hitnijim", rekao je on i dodao da je "nemoguće razumeti šta se dešava u britanskoj ekonomiji bez razmatranja oba problema."

Velika Britanija je prošle godine imala četiri ministra za "izjednačavanje'" usred krize liderstva u Konzervativnoj stranci.

Gouva je prvo otpustio tadašnji premijer Boris Džonson i zamenio ga Gregom Klarkom, koga je zatim zamenio Sajmon Klark tokom kratkotrajnog mandata Liz Tras, koga je potom ponovo zamenio Gouv kada je Riši Sunak postao novi premijer.

Preokreti u britanskoj vladi dešavali su se dok je izdvajanje 2,1 milijarde funti za "izjednačavanje" kasnilo mesecima.

Kada su sredstva konačno izdvojena ovog meseca, britanska vlada se našla na udaru kritika jer nije odredila dovoljno novca za najugroženije oblasti.

"Podaci su od suštinskog značaja, ali važno je ne osvrtati se na ono šta je bilo", rekao je ministar povodom nalaza "Blumberga" da se u bogate regione Londona i jugoistoka uliva više sredstava od 2019. godine, pogotovo kada je u pitanju javni prevoz.

"Ako ste decenijama imali javnu potrošnju koja je bila koncentrisana u Londonu i na jugoistoku, potrebno je vreme da ostatak zemlje dostigne nivo za koji se zaista može reći da je ta investicija pravednije raspoređena", izjavio je Gouv.

image