Ekonomija

"Rosnjeft": EU više ne diktira cenu ruske nafte

Cenu "urala" određivaće tržišta gde nafta zaista ide, poručio je direktor ruske naftne kompanije
"Rosnjeft": EU više ne diktira cenu ruske naftewww.globallookpress.com © Olaf Krüger/imageBROKER.com

Evropska unija više neće određivati cene za vodeću rusku mešavinu nafte "ural", sada kada je Azija najveći potrošač ruske nafte koju je Zapad sankcionisano, poručio je čelnik ruske naftne kompanije "Rosnjeft" Igor Sečin.

Embargo EU na morski izvoz sirove nafte, praćen ograničenjem cena nafte i naftnih derivata poreklom iz Rusije, izazvao je reorganizaciju globalne ponude. Za nekoliko meseci Moskva je preusmerila većinu svojih tokova nafte koji su išli u Evropu na azijska tržišta. Zemlja je povećala svoje isporuke u Kinu, Indiju i Tursku na račun zapadnih država.

Samo izvoz nafte u Indiju u decembru je skočio 33 puta, a Rusija je sada najveći snabdevač zemlje, zamenivši Irak. Prema proračunima Rojtersa, oko 70 odsto tereta "urala" utovarenog prošlog meseca otišlo je u Nju Delhi.

"Ako ruska nafta ne ulazi na evropsko tržište, onda nema referentne cene. Referentne cene će se formirati tamo gde zapravo nafta ide", poručio je Sečin.

Ruska vlada sada raspravlja o tome kako izračunati oporezivu cenu nafte u Rusiji nakon zabrane uvoza i ograničenja cena koje su uvele EU i zemlje G7.

Trenutno se za poreske svrhe koristi prosečna cena za "ural" na svetskom tržištu, posebno u lukama Augusta (Italija) i Roterdam (Holandija). Ali zbog sankcija ruska nafta se tamo praktično ne isporučuje.

U međuvremenu, azijski kupci su povećali uvoz širokog spektra ruske sirove nafte, uključujući manje poznate arktičke vrste. Dve druge popularne mešavine, ESPO i "sokol", idu iznad zapadnog ograničenja cena od 60 dolara po barelu. ESPO je u utorak iznosio 66 dolara po barelu, dok se "sokol" trgovao po 71 dolar za barel.

image