Izolacija Rusije iz međunarodnog finansijskog sistema učinila zemlju otpornom na krizu
Rusija je toliko izolovana iz globalnog finansijskog sistema da neće osetiti nikakve posledice kraha "Silikon veli banke".
"Naš bankarski sistem ima određene veze sa nekim segmentima međunarodnog finansijskog sistema, ali je uglavnom pod ilegalnim ograničenjima kolektivnog Zapada", rekao je ortparol Kremlja Dmitrij Peskov, prenosi državna novinska agencija TASS.
"Mi smo u izvesnoj meri osigurani od negativnog uticaja krize koja se sada odvija u inostranstvu", dodao je Peskov.
Kako tvrdi Em-Es-En, Rusija se, kao i veći deo sveta, suočila sa kreditnom krizom zbog posledica krize hipotekarnih kredita u SAD 2008. godine koja je na kraju dovela do globalne finansijske krize.
Kako se zemlja oporavljala od recesije, počela je da radi na tome da od Moskve napravi globalno finansijsko središte.
Zbog sankcija koje je Zapad uveo Moskvi mnoge međunarodne banke i računovodstveni giganti su se povukli iz Rusije, ruskim bankama je zabranjen pristup SVIFT-u, servis za razmenu poruka sa sedištem u Belgiji koji omogućava bankama širom sveta da komuniciraju o prekograničnim transakcijama.
Ova zabrana je otežala prekogranične transakcije za ruski trgovinski i finansijski sistem. Ali, podaci pokazuju da je ruska ekonomija otporna. Statistička agencija saopštila je da se BDP Rusije smanjio za samo 2,1 odsto u 2022. godini.
Ograničenja cene gasa i nafte takođe nisu uticala na izvoz, a sada se ispostavilo i da Rusija neće ostaviti nikakve posledice posle drugog najvećeg kolapsa banke u istoriji SAD - kraha SVB.