Ekonomija

Bregzit birokratija podiže već visoke cene hrane u Velikoj Britaniji

Cene hrane u Britaniji dostigle su 45-godišnji vrhunac, a zvaničnici strahuju da će nova birokratska komplikacija dodatno pogoršati stvari
Bregzit birokratija podiže već visoke cene hrane u Velikoj BritanijiGetty © Leon Neal / Staff

Očekuje se da će novi sistem graničnih provera robe koja stiže iz Evrope dovesti do još većeg skoka cena hrane u Ujedinjenom Kraljevstvu jer se kompanije bore sa stotinama miliona funti dodatnih naknada.

Britanske poslovne grupe su prošle nedelje kroz niz konsultacija dobile uvid u dugo očekivane planove britanske vlade nakon bregzita. Jedna od prisutnih rekla je "Politiku" da će predlozi "značajno povećati troškove hrane" za potrošače od januara.

To bi moglo da izazove probleme u zemlji koja uvozi skoro 30 odsto sve svoje hrane iz EU, prema podacima Britanskog maloprodajnog konzorcijuma za 2020. godinu, i gde je godišnja stopa inflacije hrane i pića upravo dostigla 19,2 odsto - što je najviši nivo u poslednjih 45 godina.

Zvaničnici veruju da će firme biti pogođene sa 400 miliona funti dodatnih troškova kao rezultat dugo odlaganih novih provera na granici Ujedinjenog Kraljevstva za robu koja ulazi iz EU.

Ministri su tvrdili da će potpuna implementacija novih procedura nakon bregzita - koje će na kraju uključivati potpunu digitalizaciju papirologije i "šemu pouzdanih trgovaca" za velike uvoznike kako bi se smanjile granične kontrole - više nego nadoknaditi ove troškove na duže staze jer će biti uvedena i za uvoz koji dolazi i iz zemalja koje nisu članice EU.

Poremećaj lanca snabdevanja izazvan sukobom u Ukrajini, loše vremenske prilike i nove trgovinske barijere zbog bregzita su krivi za porast cena hrane u Ujedinjenom Kraljevstvu, piše "Politiko".

Član velike britanske poslovne grupe, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je da će nova birokratija nakon Bregzita značiti da će "neki proizvođači iz EU otkriti da više nije moguće trgovati sa Ujedinjenim Kraljevstvom" i da će "neka mala preduzeća biti zatvorena".

"To će povećati troškove, a verovatno i inflaciju, ali mislim da moramo da prođemo kroz ovo kako bismo mogli da radimo sa EU na pronalaženju povoljnih poboljšanja", rekao je član. "Ne možemo da bežimo od činjenice da moramo da sprovodimo sopstvene granične provere".

Britanija je više puta odlagala sprovođenje potpunih graničnih provera nakon bregzita, dok je EU započela svoju kontrolu pre više od dve godine.

Vladin novi "ciljani operativni model", objavljen prošlog meseca, od oktobra će postupno sprovoditi nove granične i carinske provere za uvoz iz EU. Ovo će uključivati novu taksu koja će se plaćati od januara za svu robu koja ispunjava uslove za graničnu kontrolu, uključujući artikle kao što su meso, mlečni proizvodi i povrće.

Sva roba koja bude proveravana, čak i ako je na kraju ne odabere granično osoblje zaduženo za inspekciju, dobiće taksu od 23 do 43 funti. Iz poslovnih krugova kažu da su te cifre iznenađenje, nakon što je vlada prethodno uveravala kompanije da će ovi troškovi zavisiti od toga da li je roba zaista proverena.

Vilijam Bejn, stručnjak za trgovinu u britanskim privrednim komorama, kaže da postoji "snažna perspektiva" veće inflacije zbog novih bregzit provera.

"Dobavljači iz EU biće možda manje voljni da trguju sa britanskim kompanijama zbog povećanih troškova i papirologije. Troškovi uvozne robe će gotovo sigurno porasti. Znali smo da dolazi ovaj dan i da će se primeniti ulazna kontrola robe. To je deo postojanja funkcionalne granice i ispunjavanja međunarodnih obaveza Ujedinjenog Kraljevstva."

Trgovinski tokovi Velike Britanije sa EU poremećeni otkako je zemlja napustila jedinstveno tržište i carinsku uniju bloka.

Nedavna analiza "Fajnenšel tajmsa" pokazala je da britanski izvoz robe opada brže nego u bilo kojoj drugoj zemlji G7.

Nedavni podaci Kancelarije za nacionalnu statistiku pokazuju da je trgovina robom Ujedinjenog Kraljevstva sa zemljama EU u januaru pala mnogo brže nego sa zemljama koje nisu članice EU.

U međuvremenu, premijer Riši Sunak našao se na udaru kritika i zbog bescarinske trgovine

Promene pravila bescarinske kupovine nakon bregzita su "spektakularan autogol" za Veliku Britaniju, poručio je Džeri Marfi, izvršni direktor modnog brenda "Barberi" i dodao da će novi pravilnik ostaviti Britaniju kao "najmanje atraktivnu destinaciju za kupovinu u Evropi".

Marfi je objasnio da odustajanje od povraćaja poreza turistima koji kupuju u Britaniji šteti zemlji. "Pomalo je perverzno da je na dan kada smo napustili jedinstveno tržište, odluka koju ste vi kao ministar finansija doneli, bila da ukinete povraćaj PDV-a za turiste, što je učinilo UK najmanje atraktivnom destinacijom za kupovinu u Evropi", rekao je on Sunaku koji je ranije bio ministar finansija.

"Izlazak iz EU imao je značajan efekat na trgovinu i zakočio naš rast, a ovaj konkretan slućaj povraćaja PDV-a je spektakularan autogol, koji može biti poništen", poručio je Marfi.

Od kraja prelaznog perioda bregzita na početku 2021. turisti u Ujedinjenom Kraljevstvu nisu mogli da traže povrat PDV-a na svoje kupovine – što je Britaniju efektivno učinilo 20 odsto skupljom za njih.

Iz Vlade navode da će ukidanje povraćaja PDV-a uštedeti zemlji oko 2 milijarde funti godišnje, ali šefovi turizma i maloprodaje kažu da će to ozbiljno naštetiti konkurentnosti Ujedinjenog Kraljevstva kao destinacije za odmor.

image