Ekonomija

Francuskoj preti nestašica struje: Isključena gotovo polovina reaktora

Korozija u cevima, redovno održavanje i radnički štrajkovi odložili su planove da nuklearke do kraja zime budu potpuno operativne
Francuskoj preti nestašica struje: Isključena gotovo polovina reaktoraAP © AP Photo/Jean-Francois Badias

Front energetske sigurnosti Francuske je poput "Mažino linije": izgleda robusno, ali je, ustvari, neefikasan. Poput odbrambenih utvrđenja iz Drugog svetskog rata koje je nemačka vojska relativno lako zaobišla i ušla na francusku teritoriju.

Slikovito poređenje upotrebljeno je u članku "Vol strit džurnala" u kojem se konstatuje da je gotovo polovina nuklearnih reaktora u zemlji, 26 od 56, isključena zbog održavanja ili problema sa korozijom u cevima koje hlade jezgro reaktora.

Dok se Stari kontinent suočava sa najvećom energetskom krizom od 1970. godine, "nuklearna flota" koja je trebalo da bude prva linija odbrane francuske energetske bezbednosti se raspada, a planirani radovi trajaće duže nego što je prvobitno predviđeno. Ponovo puštanje u rad pojedinih reaktora biće odloženo za šest nedelja.

Francuska kasni sa planovima da nuklearne reaktore pusti u pogon ove zime nakon serije ispada, što budi strah da jedan od ključnih evropskih proizvođača struje neće moći da odgovori "pritisku Rusije na snabdevanje kontinenta energijom".

Korozija u cevima, koja se pojavila kao problem u više reaktora, i talas radničkog nezadovoljstva, koji je izazvao štrajkove širom zemlje, kumovali su komplikovanju situacije sa popravkom i održavanjem ključne energetske infrastrukture, iako su pojedini stručnjaci upozoravali da je plan EDF-a, francuskog energetskog giganta i vlasnika najviše nuklearnih elektrana na svetu, o brzini kojom će moći da otklone sve kvarove bio preambiciozan.

Problem sa korozijom otkriven je prošle godine u jednoj od najmlađih nuklearnih elektrana "Sivo" i to na delovima cevi pod visokim pritiskom u blizini jezgra reaktora. Ubrzo je otkriveno da i niz drugih reaktora ima sličan problem, a pojedini zvaničnici smatraju da su razlog tome izmene koje je na njima uradila američka kompanija "Vestinghaus elektrik". Popravke su veoma složene i podrazumevaju rad u radioaktivnom prostoru postrojenja, što znači da je vreme koje radnici smeju tu da provedu ograničeno kako bi se smanjila izloženost zračenju.

Uz to, vrtoglavi rast životnih troškova i cena energenata izveo je na ulice francuskih gradova hiljade radnika, među njima i zaposlene u 18 nuklearnih reaktora EDF-a, što je odložilo njihovo ponovo puštanje u pogon za nekoliko nedelja. "Vol strit džurnal" citira zvaničnicu EDF-a koja je rekla da obustava rada nije dovela do odlaganja popravki u oko 12 reaktora. Ipak, kada su  kompanija i sindikati postigli dogovor o povećanju plata u petak, iz francuskog energetskog regulatornog tela je upozoreno, da ako se radnici što pre ne vrate na posao, raste rizik da neće biti struje.

 

 

image