Ekonomija

Deindustrijalizacija Evrope: Zašto je potražnja za gasom sve slabija

Industrijska potražnja za gasom je niža od nivoa iz prošle godine, kada je Evropska unija pokušavala da uštedi gas uoči zime
Deindustrijalizacija Evrope: Zašto je potražnja za gasom sve slabijaGetty © Sascha Schuermann

Industrijska potražnja za gasom je zbog usporavanja privrede u padu u najvećim evropskim zemljama, i to uprkos nižim cenama gasa.

Prema podacima koje je objavio "Blumberg", potražnja za ovim gorivom u Nemačkoj, Italiji, Holandiji, Francuskoj, Španiji i Velikoj Britaniji pala je za 9,7 odsto u maju u odnosu na maj 2022. To znači da je potrošnja još niža od nivoa iz prošle godine, kada je Evropska unija pokušavala da uštedi gas uoči zime.

Iako je to najmanji pad u bilo kom mesecu ove godine, on ukazuje da se evropske industrije bore da se oporave od energetske krize koja je usledila nakon početka sukoba u Ukrajini. Industrijska aktivnost u evrozoni se smanjuje, a postoji bojazan da bi pad potražnje mogao biti dugoročan.

Analize su pokazale da postoje i specifični faktori koji utiču na potražnju iz nekih od najdinamičnijih sektora u Evropi. Što se tiče hemikalija, pad cena amonijaka podstakao je nastavak uvoza iz SAD i Trinidada i Tobaga, dok je potražnja za gasom u rafinerijama smanjena zbog sezonskog održavanja postrojenja u maju.

Pad potražnje industrijskog gasa prošlog meseca bio je posebno akutan u Nemačkoj pogođenoj recesijom, sa padom od 15 odsto.

Ni pad cena gasa ne uspeva da oživi evropsku industrijsku aktivnost, a potražnja za industrijskim gasom u vodećim evropskim ekonomijama je najniža u poslednje, najmanje, četiri godine.

Doprinos slici o deindustrijalizaciji Evrope daju i podaci o nemačkoj hemijskoj proizvodnji, koja ne samo da je pala ispod nivoa iz 2020. godine pandemije kada se radilo minimalno, već je potonula i ispod nivoa iz poslednje finansijske krize iz 2008. godine.

I holandska industrijska proizvodnja je u krizi i beleži međugodišnji pad od 12,1 odsto u u maju. To su, takođe, slabiji rezultati i od Kovida i od ekonomske krize iz 2009. godine. U Holandiji je čak 75 odsto proizvodnih sektora prijavilo pad.

Ključni potrošači — od hemijskih kompanija do proizvođača čelika — nisu bili voljni da povrate potražnju nakon što ih je rekordan rast cena energije prošle godine naterao da obuzdaju proizvodnju. To je doprinelo padu referentnih evropskih cena gasa od 60 odsto ove godine.

Zemlje EU ispunile su svoje dobrovoljne ciljeve da smanje potrošnju gasa za 15 odsto u periodu od avgusta 2022. do marta ove godine, ali je to delimično bilo zbog blage zime i viših cena koje su smanjile potražnju.

Blok nastoji da drastično smanji svoje oslanjanje na ruska fosilna goriva, ali statistika pokazuje da je problem zapravo mnogo dublji i da evropska privreda posustaje pod teretom ekonomske i energetske krize.

image