Ekonomija

Krov nad glavom pronašli u selu: Najjeftinija kuća plaćena 4.580 evra, a najmanja ima 32 kvadrata

Od početka programa useljena je 2.031 seoska kuća. Na današnjoj sednici odobrena sredstva za 140 porodica
Krov nad glavom pronašli u selu: Najjeftinija kuća plaćena 4.580 evra, a najmanja ima 32 kvadrataNone © RT Balkan

Na današnjoj sednici Komisije za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom u Palati Srbija krov nad glavom obezbeđen je za još 140 porodica, saopštilo je Ministarstvo za brigu o selu i dodalo da je time broj napuštenih kuća u Srbiji koje su oživele od početka programa porastao na 2.031. Kako se navodi u njima je sreću pronašlo 6.000 ljudi i 2.750 dece.

Nakon sednice Komisije, stanare će dobiti prazne i napuštene kuće u 95 naselja u 47 opština.
Najviše kuća, po 11, biće useljeno na teritoriji Sombora i Odžaka, kao i u Kanjiži gde ih je 10 i osam u Sremskoj Mitrovici. Kako se navodi u saopštenju resornog ministarstva, na jugu prednjače Vladičin Han i Pirot, a u centralnoj Srbiji Jagodina.

"Srbija ovako pobeđuje", rekao je resorni ministar Milan Krkobabić.

Najjeftinija nekretnina ovog puta koštala je 536.721 dinara (oko 4.580 evra), a nalazi se u Srpskom Itebeju u opštini Žitište, dok je najmanja kuća, površine 32 kvadrata u Sinoševiću u Šapcu, i nju će dobiti samohrana majka. Mladi poljoprivrednik postaće vlasnik najveće kuće od 297 kvadrata selu Silbaš, kod Bačke Palanke, a njena cena je 1.195.000 miliona dinara.  Najveću okućnicu, ovoga puta, sa više od 70 ari obrađivaće porodica u selu Đurđevac u Blacu.

Rektor Beogradskog univerziteta i predsednik Komisije za ocenu i kontrolu realizacije projekta Vladan Đokić rekao je da su vlasnici danas odobrenih kuća 69 parova, 22 samohrana roditelja i 49 pojedinaca.

"Ovo je jedan od najznačajnijih državnih projekata u Srbiji koji se već treću godinu uspešno realizuje na inicijativu ministra Krkobabića i Ministarstva za brigu o selu. Do sada je usrećio hiljade ljudi, od kojih je najmanje trećina prešla da živi iz grada u selo. To je lepa perspektiva", rekao je Đokić.

Zamenik predsednika Komisije, agroekonomista Milan Prostran naglasio je da se radi o strateški važnom programu koji mora da živi bar 15 godina da bi dao svoje prave rezultate.

"Selo je naša budućnost, a raduje da to shvata sve više mladih u Srbiji", rekao je Prostran.

Iz Zemuna se sele u Aleksandrovo

Među parovima koji su dobili sredstva za seosku kuću su i Dijana i Miloš stari 23 godine, koji trenutno žive u zajednici sa Miloševim roditeljima u Zemunu, ali jedva čekaju da počnu sa pripremama za selidbu u Aleksandrovo.

"Odrasla sam u Novoj Crnji i naš novi dom neće biti mnogo udaljen od moje rodne kuće", rekla je Dijana i dodala da osim 75 kvadrata stambenog prostora, uz kuću ide i velika okućnica gde nameravaju da pokrenu plasteničku proizvodnju.

image