Britanija je u recesiji koja će trajati duže od one iz 2008. godine
Upozoravajući na "veoma teška vremena za globalnu ekonomiju", Banka Engleske je podigla kamatne stope sa 2,25 odsto na tri odsto, što je najveći rast te stope još od 1989. godine.
Centralna banka je procenila da će inflacija u tekućem kvartalu dostići 11 odsto i da će biti na najvišem nivou u poslednjih 40 godina, navodeći da je Britanija već ušla u recesiju koja bi potencijalno mogla da potraje dve godine, dakle duže nego za vreme finansijske krize 2008, prenosi Rojters.
"Možda će biti potrebna dalja povećanja kamatne stope kako bi se inflacija regulisala na održiv način", objavila je Banka Engleske.
Izaslanik Ujedinjenih nacija za ekstremno siromaštvo Olivije de Šuter upozorio je britanskog premijera Rišija Sunaka da bi novi set mera štednje mogao da ugrozi ljudska prava u Ujedinjenom Kraljevstvu i dovede do povećanja broja siromašnih i neuhranjenih.
De Šuter je rekao da je "veoma zabrinut" zbog novih mera štednje koje uključuju i smanjenja socijalnih izdvajanja za milione najsiromašnijih porodica.
Procenjuje se da oko 14,5 miliona ljudi u Britaniji živi u relativnom siromaštvu, a rast troškova života kao i energetska i finansijska kriza prete da milione gurnu ispod granice siromaštva.
Centralne banke širom Zapada se suočavaju sa sličnim izazovima
Američke Federalne rezerve (FED) podigle su prethodnog dana kamatne stope za tri četvrtine procentnog poena u pokušaju da se izbore sa inflacijom, nagoveštavajući, ipak, da bi buduće povećanje troškova pozajmljivanja moglo da se kreće sitnijim koracima zbog njihovog "kumulativnog pooštravanja monetarne politike".
FED je ubrzao podizanje kamatnih stopa sa ciljem da se inflacija u nekoj doglednoj budućnosti spusti na dva procenta.
Evropska centralna banka je prošle nedelje povećala depozitnu stopu na 1,5 odsto.