Ekonomija

Najnoviji podaci za treći kvartal: Proizvodnja u evrozoni se neočekivano smanjuje

Najnoviji preliminarni podaci "Evrostata" pokazuju da je u trećem kvartalu bruto domaći proizvod (BDP) pao za 0,1 odsto u odnosu na prethodni kvartal
Najnoviji podaci za treći kvartal: Proizvodnja u evrozoni se neočekivano smanjujeGetty © Sascha Schuermann

Privreda evrozone i dalje je u problemu. Najnoviji preliminarni podaci "Evrostata" pokazuju da je u trećem kvartalu bruto domaći proizvod (BDP) pao za 0,1 odsto u odnosu na prethodni kvartal, što je gori rezultat u odnosu na prognoze ekonomista koji su očekivali stagnaciju. Prema preliminarnoj proceni, privreda Evropske unije u istom periodu porasla je za 0,1 odsto.

Najveći kvartalni rast BDP u zemljama EU je registrovan u Letoniji (0,6 odsto), Belgiji (0,5 odsto), Španiji (0,3 odsto), a najveći kvartalni pad u Irskoj (-1,8 odsto), Austriji (- 0,6 odsto) i Češkoj (0,3 odsto).

Najveći međugodišnji pad ekonomije u trećem kvartalu je zabeležen u Irskoj - za 4,7 odsto, Estoniji - 2,5 odsto, Austriji i Švedskoj - po 1,2 odsto.

Inflacija konačno posustaje

Istovremeno, inflacija u zoni evra je značajno oslabila u oktobru. Godišnja stopa inflacije pala je sa 4,3 na 2,9 odsto, što je najniža stopa od jula 2021. Analitičari su očekivali pad, ali su prognozirali nešto višu stopu u proseku. Bazna inflacija koja isključuje cene energije i hrane je takođe opala sa 4,5 na 4,2 odsto. 

Iako su hrana i piće i dalje bili znatno skuplji nego pre godinu dana, poskupljenje je oslabilo sa 8,8 na 7,5 odsto. Cene energenata pale su za 11,1 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine. Cene industrijskih dobara i usluga porasle su manje nego prethodnog meseca. Potrošačke cene su u oktobru porasle za 0,1 odsto, a prognoze su bile da će povećanje iznositi 0,3 odsto.

Cilj od dva odsto i dalje nedostižan

Uprkos primetno slabijoj inflaciji, srednjoročni cilj Evropske centralne banke (ECB) o inflaciji od dva odsto je i dalje nedostižan. Prošle godine, inflacija je bila dvocifrena, zbog čega je ECB značajno podigla svoje ključne kamatne stope.

"Pretpostavljamo da ECB neće dalje povećavati ključne kamatne stope. Naročito jer je ekonomski rast u evrozoni usporio", piše ekonomista "Komercabke" Kristof Vejl. Međutim, Vajl više ne očekuje dalji pad inflacije.

Stopa inflacije se veoma razlikovala u zemljama evrozone. Najvišu godišnju stopu imala je Slovačka od 7,8 odsto. U Belgiji (-1,7 odsto) i Holandiji (-1,0 odsto) cene su čak pale u odnosu na prethodnu godinu. Od tri velike zemlje evrozone, Francuska je imala najveću stopu inflacije od 4,5 odsto, dok je u Nemačkoj zabeležen rast cena od 3 odsto. U Italiji je stopa inflacije pala na 1,9 odsto, ponovo ispod ciljane inflacije ECB od dva odsto.

Glavni ekonomista VP banke Tomas Gicel očekuje da će privredna aktivnost nastaviti da slabi u četvrtom kvartalu. Međutim, razvoj inflacije mu daje nadu.

"Usporavanje inflacije je ključ za veći rast u budućnosti. Normalizacija inflacije je neophodan uslov za promenu ekonomskog trenda", smatra glavni ekonomista.

image