Uprkos sankcijama: Kina na pragu početka proizvodnje čipova nove generacije
Kineski proizvođači čipova očekuju da već ove godine proizvedu procesore za pametne telefone, uprkos američkim pokušajima da uspore razvoj te industrije u Kini.
Najveći proizvođač čipova u Kini, SMIC, razvio je nove proizvodne kapacitete u Šangaju, koji bi trebalo da proizvode čipove za tehnološkog giganta "Huavej", piše "Fajnenšel tajms".
Plan je u skladu sa deklamovanim ciljem Pekinga da postane samodovoljan kada je reč o proizvodnji čipova, u trenutku kada administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena uvodi restrikcije na izvoz opreme za njihovu proizvodnju u Kinu.
SAD u tome sarađuju sa Holandijom i Japanom, a krajem prošle godine uvedena je zabrana izvoza mašina za proizvodnju čipova holandske marke ASML.
Prema rečima dvoje ljudi upoznatih u planove, SMIC namerava da iskoristi svoje postojeće zalihe opreme proizvedene u SAD i Holandiji za proizvodnju minijaturnih čipova dimenzija pet nanometara.
Proizvodna linija će proizvoditi "kirin" čipove koje je dizajnirao "Huavej", namenjene za nove verzije svojih premijum pametnih telefona.
Dok čipovi od pet nanometara ostaju generaciju iza trenutno najnaprednijih tronanometarskih čipova, ovaj potez bi pokazao da kineska industrija poluprovodnika i dalje postepeno napreduje, uprkos kontroli izvoza SAD.
"Huavej" je iznenadio industriju i analitičare svojim napretkom kada je u avgustu lansiran njegov pametni telefon "Mate 60 Pro" sa procesorom od sedam nanometara.