Ekonomija

Članice BRIKS-a očekuju kolaps međunarodnog monetarnog sistema: Spremne da ponude zamenu za dolar

Izvršni direktor ruske filijale Međunarodnog monetarnog fonda Aleksej Možin kaže da bi zemlje BRIKS-a mogle da stvore obračunsku jedinicu koja bi bila izgrađena na korpi valuta pet zemalja članica grupe, uključujući brazilski real, rusku rublju, indijsku rupiju, kineski juan i južnoafrički rand
Članice BRIKS-a očekuju kolaps međunarodnog monetarnog sistema: Spremne da ponude zamenu za dolarwww.globallookpress.com © Zhang Yudong

Mnoge zemlje BRIKS-a poslednjih godina aktivno promovišu dedolarizaciju i upotrebu nacionalnih valuta. Krajem februara, ruski predsednik Vladimir Putin kritikovao je oslanjanje Zapada na dolarski finansijski sistem i njegovu zloupotrebu za vršenje pritiska na druge zemlje.

Izvršni direktor ruske filijale Međunarodnog monetarnog fonda Aleksej Možin je za Sputnjik izjavio da bi zemlje BRIKS-a mogle da obezbede alternativu američkom dolaru ako dođe do kolapsa međunarodnog monetarnog sistema.  

On je ukazao da se puno piše o nedostacima sadašnjeg sistema i da mnoge publikacije pominju BRIKS u kontekstu da ovo udruženje može da ponudi alternativu.

Možin ukazuje da bi zemlje BRIKS-a mogle da stvore obračunsku jedinicu koja bi bila izgrađena na korpi valuta pet zemalja članica grupe, uključujući brazilski real, rusku rublju, indijsku rupiju, kineski juan i južnoafrički rand.

"O ovom predlogu se raspravlja. U slučaju kolapsa američkog dolara i međunarodnog monetarnog sistema, postojaće potreba da se ova obračunska jedinica pretvori u pravu valutu podržanu robom", rekao je Možin.

On je dodao da postoji mogućnost da dođe do kolapsa međunarodnog monetarnog sistema.

"Mislim da postoji takva mogućnost", rekao je Možin u vezi sa potencijalnim rizikom od kolapsa međunarodnog monetarnog sistema.

Možin je primetio da se postojeći sistem oslanja na poverenje da je imovina u dolarima sigurna.

"Međutim, centralne banke i građani već kupuju zlato - i druge plemenite metale - kao rezultat rastućeg nepoverenja u sigurnost dolarske imovine. Kada se poverenje izgubi, u globalnoj ekonomiji će nastati haos", smatra Možin.

image