Ekonomija

Cene rasle i u aprilu: Evo šta je najviše poskupelo

U aprilu su, u odnosu na prethodni mesec, cene u grupi hrana i bezalkoholna pića porasle za 0,8 odsto, a u grupama zdravlje i oprema za stan i tekuće održavanje za po 0,6 odsto
Cene rasle i u aprilu: Evo šta je najviše poskupelo© M.M./ATAImages

Međugodišnja inflacija u aprilu ove godine ostala je nepromenjena, na nivou od pet odsto, dok je bazna inflacija, odnosno indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta nastavila da usporava, spustivši se na nivo od 4,8 odsto međugodišnje, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS) pozivajući se na podatke Republičkog zavoda za statistiku (RZS).

RZS je ranije danas objavio da su potrošačke cene u aprilu 2024. u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane za pet odsto, dok su u poređenju sa decembrom 2023. godine u proseku povećane za 1,8 odsto.

Kako se navodi, cene proizvoda i usluga lične potrošnje u aprilu ove godine, u odnosu na mart 2024, u proseku su povećane za 0,7 odsto.

Podaci RZS pokazuju da je posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga klasifikovanih prema nameni potrošnje, u aprilu ove godine, u odnosu na mart, rast cena zabeležen u grupama odeća i obuća (2,1 odsto), transport (1,7 odsto), kao i restorani i hoteli (1,1 odsto).

U aprilu 2024. u odnosu na prethodni mesec, cene u grupi hrana i bezalkoholna pića porasle su za 0,8 odsto, a u grupama zdravlje i oprema za stan i tekuće održavanje za po 0,6 odsto, dok je rast u grupi obrazovanje bio 0,3 odsto, a u grupama alkoholna pića i duvan i rekreacija i kultura za po 0,1 odsto.

Statistički podaci RZS pokazuju da je u aprilu, u odnosu na mart ove godine, pad cena zabeležen u grupama komunikacije (-0,2 odsto) i stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva (-0,1 odsto).
Podaci RZS pokazuju i da se cene ostalih proizvoda i usluga nisu bitnije menjale.

Hrana i nafta pogurali inflaciju u aprilu

Kako se navodi u saopštenju NBS, kretanje inflacije u aprilu bilo je u skladu s projekcijama NBS, budući da početkom poljoprivredne sezone cene voća i povrća privremeno rastu, pri čemu već od maja očekujemo nastavak opadajuće putanje inflacije i njen povratak u granice cilja.

Kada je reč o mesečnoj inflaciji ona je u aprilu iznosila 0,7 odsto i bila je u najvećoj meri vođena rastom cena proizvoda i usluga u okviru bazne inflacije, naftnih derivata i neprerađene hrane.

U saopštenju NBS se naglašava da su cene proizvoda i usluga u okviru bazne inflacije u aprilu porasle za 0,6 odsto u odnosu na mart i njihov rast je bio gotovo ravnomerno raspoređen između proizvoda i usluga, preciznije najviše su poskupeli odeća i obuća, proizvodi kućne hemije, kao i pojedine usluge (stanarine, restorani i hoteli).

Kako se dodaje, cene energenata su na mesečnom nivou u aprilu porasle za 0,9 odsto, što je u najvećoj meri bilo opredeljeno daljim rastom cena naftnih derivata od 3,2 odsto, dok su cene čvrstih goriva, s druge strane, treći mesec zaredom snižene.

Međugodišnje posmatrano, rast cena energenata, prema podacima NBS u aprilu iznosio je devet odsto.

U okviru cena hrane, cene neprerađene hrane u aprilu u odnosu na mart 2024. porasle su za 1,8 odsto, vođene višim cenama voća, povrća i mesa, dok su cene prerađene hrane porasle za 0,3 odsto.

Centralna banka ističe da je, posmatrano na međugodišnjem nivou, rast cena hrane ukupno posmatrano ostao nepromenjen u odnosu na mart (2,9 odsto), dok su cene povrća bile niže za 3,4 odsto.

NBS najavljuje da će detaljnije o faktorima koji su uticali na kretanje inflacije i novim makroekonomskim projekcijama centralne banke, biti reči na sutrašnjoj prezentaciji Izveštaja o inflaciji.

image