Kultura

Skulptura "Zauvek sam" u KC Srbije u Pekingu privukla veliku pažnju javnosti

Skulptura predstavlja ostarelog pretka ljudske vrste koji leži zgrčen na zemlji dok uznemireno steže kamen, kao alatku ili oružje, i leži s grčem u licu, diskretno dišući u dubokom snu
Skulptura "Zauvek sam" u KC Srbije u Pekingu privukla veliku pažnju javnosti© FOTO TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ PEĐA VUČKOVIĆ

U Kulturnom centru Srbije "Ivo Andrić" u Pekingu, u toku je izložba "Evergrin", Udruženja likovnih umetnika Srbije, koju je danas posetila premijerka Ana Brnabić.

Kako javlja Tanjugov izveštač, posebnu pažnju javnosti, ali i kineskih umetnika, privlači hiperrealistična kinetička skulptura Nenada Gajića pod nazivom "Zauvek sam".

Skulptura predstavlja ostarelog pretka ljudske vrste koji leži zgrčen na zemlji dok uznemireno steže kamen, kao alatku ili oružje, i leži s grčem u licu, diskretno dišući u dubokom snu.

On simbolizuje anksioznost, ranjivost i borbu za goli opstanak.
Izložbu čine tri grupe radova, koji se međusobno prožimaju kroz izložbeni prostor.

Kulturni centar Srbije "Ivo Andrić" se nalazi u umetničkoj zoni "798", koja je izuzetno poznata turistička destinacija u glavnom gradu Kine.

Lokacija je sagrađena 1952. kao industrijska zona, a poslednji put je renovirana 1964, kada su izmeštene fabrike iz grada.

Direktorka KCS Tatjana Soldar rekla je srpskim novinarima da su tada, kada je to područje ostalo prazno, umetnici tražili i dobili od gradske vlade da tu otvore svoje galerije.

Kako kaže, od tada se umetnička zona dobro razvija i veoma je posećena.
Za vreme prvomajskih praznika za pet dana zonu je, dodaje Soldat, posetilo oko 220.000 ljudi, što iz Pekinga, što iz unutrašnjosti Kine.

Veliki broj Kineza dolazi sa predznanjem o Srbiji, a znaju, kaže Soldat, za predsednika Aleksandra Vučića, Nikolu Jokića, Novaka Đokovića, kao i za trenera fudbalskog tima Kine Aleksandra Jankovića i selektora kineske košarkaške reprezentacije Aleksandra Đorđevića.

Mnogi Kinezi se iznenade kada čuju detalje iz tradicionalne srpske kulture koji su veoma slični sa kineskim, a to je, čini se, kaže Soldat, osnov čeličnog prijateljstva dve zemlje.

image