Rusija

Peskov: Brinu nas ultimatumi koje su EU i SAD postavile gruzijskim vlastima

Mešanje zapadnih zemalja u unutrašnje poslove Gruzije je odvratna manifestacija koja je u suprotnosti sa normama međudržavnih odnosa i mora biti zaustavljena, poručio je portparol Kremlja
Peskov: Brinu nas ultimatumi koje su EU i SAD postavile gruzijskim vlastimaGetty © Nicolo Vincenzo Malvestuto

Moskva je zabrinuta što izjave zvaničnika Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država sadrže ultimatume upućene gruzijskim vlastima, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Rusija se ne meša, ali jeste zabrinuta zbog ultimatuma koje su zapadne zemlje postavile gruzijskim vlastima, naveo je Peskov i istakao da su u pitanju odvratne manifestacije koje su u suprotnosti sa normama međudržavnih odnosa i moraju se zaustaviti.

Na pitanje novinara da li Kremlj procenjuje da će doći do destabilizacije situacije u Gruziji ili do nove revolucije, Peskov je poručio da je to briga gruzijskih bezbednosnih struktura.

Upitan da prokomentariše reči mađarskog premijera Viktora Orbana da je Gruzija uspela da ne dozvoli ponavljanje situacije u Ukrajini, Peskov je rekao:

"Na izborima su pobedili oni kojima su glasači dali svoj glas".

"Rusija nema nikakvo pravo, ali ni želju niti nameru da se meša u unutrašnje stvari Gruzije", naglasio je portparol i odbio da komentariše da li Zapad pokušava da organizuje novu obojenu revoluciju.

U Gruziji su 26. oktobra održani parlamentarni izbori na kojima je, prema podacima Centralne izborne komisije, vladajuća partija "Gruzijski san", koja se zalaže za održavanje odnosa sa Ruskom Federacijom i protivi antiruskim sankcijama, dobila 53,93 odsto glasova.

U parlament su ušle i četiri opozicione stranke, koje su dobile ukupno 37,78 posto glasova. Međutim, predstavnici opozicije su već izjavili da ne priznaju podatke CIK-a.

Iz OEBS-a su poručili da je organizacija izbora u Gruziji bila dobra.

Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili, koja pomaže proevropsku opoziciju, uprkos činjenici da ustav zahteva da predsednik bude nestranački, pozvala je na proteste zbog izbornih rezultata. Miting opozicije održan je u ponedeljak uveče ispred gruzijskog parlamenta.

Da li se severnokorejski vojnci bore na strani RF?

Upitan da prokomentariše reči generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea koji je rekao da može da potvrdi prisustvo severnokorejskih vojnika u borbama na strani Rusije, Peskov se pozvao na reči ruskog predsednika Vladimira Putina.

"Predsednik je odgovorio na to pitanje na samitu BRIKS-a", rekao je Peskov.

Naime, Putin je, odgovarajući na pitanje o "satelitskim snimcima koji ukazuju na to da se severnokorejske trupe nalaze u Ruskoj Federaciji", rekao: "Snimci su ozbiljna stvar. Ako postoje, onda nešto odražavaju".

Putin se tom prilikom osvrnuo i na Sporazum o sveobuhvatnom i strateškom partnerstvu između Ruske Federacije i DNRK i četvrtoj tački koja definiše delovanje potpisnica u slučaju napada na jednu od dve zemlje.

Putin je potvrdio da je sporazum ratifikovan i da sadrži "famozni četvrti član", kao i da Rusija nikada nije sumnjala da se rukovodstvo Severne Koreje ozbiljno odnosi prema zajedničkim dogovorima.

"Ali naša je stvar kako ćemo delovati. Naravno, sve u okviru pomenutog člana", rekao je Putin.

"Najpre treba organizovati razgovore po povodu implementacije četvrtog člana tog dogovora. U kontaktu smo sa sevrnokroejskim prijateljima. Videćemo kako će se odvijati taj proces", rekao je Putin na završnoj konferenciji samita BRIKS-a u Kazanju.

Podsetimo, Rusija i Severna Koreja su 18. i 19. juna potpisale novi Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu prema kojem ukoliko jedna od dve zemlje bude napadnuta, druga od njih mora da momentalno pruži vojnu i drugu pomoć onoj napadnutoj strani.

image