Nacionalni antiteroristički komitet: Od početka godine u Rusiji sprečeno 190 terorističkih napada
Od početka godine na prostoru Ruske Federacije sprečeno je čak 190 terorističkih napada, zaplenjeno više od 100.000 komada vatrenog oružja i više od 5.500 eksplozivnih naprava, saopšteno je posle godišnjeg zasedanja Nacionalnog antiterorističkog komiteta Ruske Federacije.
"Koordinisanim radom snaga bezbednosti, sprečeno je 190 terorističkih napada u obrazovnim institucijama i mestima na kojima se ljudi masovno okupljaju, od kojih su šest pripremali pripadnici pokreta zabranjenih u Rusiji 'Manijaci kult ubica' i 'Kolumbajn'", navodi se u saopštenju Komiteta.
Likvidirano je 38, a privedeno 1.700 zločinaca i njihovih saučesnika zahvaljujući čemu je sprečeno oko 2.700 krivičnih dela povezanih sa nezakonitom trgovinom oružjem. Zaplenjeno je više od 100.000 komada vatrenog oružja i više od 5.500 eksplozivnih naprava, precizira se u saopštenju.
Zbog povezanosti sa ovim krivičnim delima blokirani su bankovni računi više od 6.000 lica sa ukupnom vrednošću većom od 230 miliona rubalja (2.155.600 evra), namenjenih za finansiranje terorističkih, neonacističkih i drugih radikalnih organizacija.
Istovremeno, sa interneta je uklonjeno više od 120.000 objava terorističkog sadržaja, dodaje se.
Sednica je održana 10. decembra pod rukovodstvom predstavnika Nacionalnog antiterorističkog komiteta, direktora Federalne službe bezbednosti Rusije Aleksandra Bortnikova. Sastanku su prisustvovali predstavnici Nacionalnog antiterorističkog komiteta, zvanični predstavnici predsednika Ruske Federacije u federalnim okruzima i predstavnici specijalnih službi.
"Prilikom otvaranja zasedanja, Bortnikov je naglasio da se tokom ove godine broj pokušaja terorističkih napada koji dovode u opasnost bezbednost naše zemlje značajno uvećao", navodi se u saopštenju Komiteta.
To je rezultat organizovanog snabdevanja oružjem dobijenim od NATO-a koje sprovodi kijevski režim, uključujući i raketne sisteme, koji mogu da prodru duboko u teritoriju Rusije, otkriva NAK.
Kako se zaključuje, "neprijatelj je uz podršku zapadnih specijalnih službi započeo agresivnu antirusku propagandu, pribegavajući prevarama, pretnjama i ucenama, kako bi vrbovao izvršioce". Dodaju da međunarodne terorističke organizacije formiraju grupe među migrantima koji dolaze da traže posao, a pokušavaju da u kriminalne radnje uvuku i omladinu, uključujući i studente.
Učesnici sastanka su se fokusirali na doslednost u upotrebi snaga i sredstava uključenih u borbu protiv terorizma u regionima koji se graniče sa Ukrajinom, kao i na moguće pravce delovanja neprijateljskih diverzantskih grupa.
"Najvažniji zadatak pred vlastima i društvom u celini ostaje unapređenje oblika i metoda suprotstavljanja terorizmu, neonacizmu i drugim manifestacijama radikalnih ideologija", naglasio je Komitet u saopštenju.
Kao rezultat diskusije, određene su dodatne mere za poboljšanje efikasnosti suprotstavljanja terorističkim pretnjama u savremenim uslovima, navodi se u saopštenju.