Rusija

Rusija ne odbacuje plaćanje u kriptovalutama

Ministar finansija Rusije kaže da kriptovalute dolaze u obzir kao mogući način plaćanja ukoliko to odgovara svim učesnicima
Rusija ne odbacuje plaćanje u kriptovalutamaGetty © ALEXEY BYCHKOV

Ministar finansija Rusije Anton Siluanov ne isključuje mogućnost plaćanja u kriptovalutama prilikom trgovinskih odnosa sa partnerima iz drugih zemalja, u slučaju da taj proces odgovara svim stranama.

"Ne izdajemo račune u dolarima i evrima, a kriptovalute dolaze u obzir kao mogući način plaćanja  – zašto ne? Ako ćemo koristiti kriptovalutu kao element naših prekograničnih plaćanja, onda to treba da odgovara svim učesnicima", rekao je ministar za TV kanal "Rusija-24".

Ranije je Siluanov izvestio da Ministarstvo finansija smatra da je neophodno postepeno razvijati tržište kriptovaluta u Rusiji i dovesti ga u pravni okvir.

Još uvek se traži kompromis sa Centralnom bankom po ovom pitanju.

Siluanov: Rusija bila i ostaće najveći izvoznik nafte

Rusija će uvek biti jedan od najvećih dobavljača nafte, uprkos uvođenju gornje granice cena, smatra Siluanov i dodaje da je Rusija jedan od najvećih izvoznika nafte i da će tako i ostati.

"Što se tiče uvođenja ograničenja, moram da objasnim da je tržište ono koje određuje cenu nafte, tačnije bilo koje tržišne robe. Dakle, uspostavljanje bilo kakvih ograničenja, gornjih granica samo deformiše određene segmente tržišta", objasnio je ministar.

Napomenuo je da analitičari svetskih agencija daju pozitivne prognoze za potražnju nafte. Prema njegovim rečima biće potrebno oko 1,5 miliona barela po danu, što znači da će nafta biti tražena.

"Ne bi trebalo da se opterećujemo uvođenjem ograničenja, bez obzira na pretnje sa Zapada – danas 60 dolara po barelu, sutra 30 ili 70. Glavno je da ćemo naftu prodavati po tržišnoj ceni, pre svega onim zemljama koje nisu uvele nikakve limite. One koje su uvele takva ograničenja neće biti snabdevene", rekao je Siluanov.

"Zapadne zemlje su se uvek zastupale za tržišne principe, ali ih same krše, što još jednom potvrđuje dvostruke standarde svih političkih i ekonomskih aktivnosti zapadnih zemalja", rekao je on.

Ograničenje cene ruske nafte od 60 dolara po barelu o kojem su se dogovorile EU, G7 i Australija stupilo je na snagu 5. decembra, kao i embargo na isporuku ruske nafte pomorskim putem, uz nekoliko izuzetaka.

Ova odluka omogućava da se nafta prodaje trećim zemljama uz korišćenje tankera zemalja G7 i EU, njihovih osiguravajućih firmi i kreditnih institucija, ali samo ako se nafta prodaje ispod naznačene cene. Zapadne zemlje zabranile su svojim kompanijama da pružaju usluge transporta, finansija i osiguranja za tankere koji prevoze naftu iz Rusije po ceni većoj od dogovorenog nivoa.

Ruski predsednik Vladimir Putin zabranio je od februara sledeće godine isporuku ruske nafte i naftnih derivata stranim pravnim i fizičkim licima koja direktno ili indirektno preciziraju limit cene prilikom kupovine.

Dektretom se zabranjuje isporuka ako je u ugovorima direktno ili indirektno preciziran limit troškova.

Pad ruskog BDP-a u 2022. će biti oko 2,7 odsto

Pad ruskog BDP-a na kraju godine biće oko 2,7 odsto, rekao je šef Ministarstva finansija RF i dodao da pad privrede u narednoj godini može da se nastavi.

"Poslednji podaci govore da će se BDP smanjiti na oko 2,7 odsto za tekuću godinu, ipak, prema našim prognozama, moguće je da će se pad nastaviti i sledeće godine, iako ćemo učiniti sve da u narednoj godini dođemo do pozitivnih rezultata", objasnio je Siluanov.

Premijer Mihail Mišustin je u sredu na sednici vlade rekao da se negativne prognoze zapadnih analitičara o ekonomskoj situaciji u Rusiji nisu obistinile, na primer, BDP zemlje za 11 meseci, uprkos svim sankcijama, pao je za samo 2 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Inflacija u Rusiji na kraju godine biće oko 12 odsto

Inflacija u Rusiji na kraju tekuće godine biće oko 12 odsto, izjavio je ruski ministar finansija Anton Siluanov.

"Dobro smo se nosili sa inflacijom, a ove godine inflacija će biti oko 12 posto, iako su očekivanja u početku bila mnogo veća", rekao je Siluanov.

Prema prognozi Ministarstva za ekonomski razvoj, ove godine se očekuje da će inflacija u Ruskoj Federaciji dostići 12,4 procenata, međutim, šef Ministarstva za ekonomski razvoj Maksim Rešetnjikov nije isključio da bi inflacija u tekućoj godini mogla biti bolja od prognozirane.

Ministarstvo za ekonomski razvoj je u sredu saopštilo da je od 26. decembra inflacija u Rusiji na godišnjem nivou iznosila 12,19 procenata.

image