Srbija se nalazi u nimalo lakom položaju, jer zavisi od očuvanja normalnog trgovinskog i ekonomskog režima, uključujući i onaj sa Zapadom, izjavio je za RT Balkan zamenik predsednika Saveta Federacije Rusije Konstantin Kosačov.
Kako je naglasio, utoliko je značajnije što Srbija ne podleže tom pritisku.
"Bez ikakve sumnje, Evropska unija, sledeći NATO, vodi agresivnu, osvajačku politiku širenja, negde pravnog, a negde faktičkog. U toj taktici, koja sve više počinje da liči na strategiju, naravno, prisutna je težnja da se Rusija izoluje tako što će joj biti oduzeti svi njeni tradicionalni saveznici", istakao je ruski senator.
Napomenuo je da se to može videti i u zemljama koje se graniče sa Rusijom, ali i u državama koje čuvaju svoj suverenitet, svoju nezavisnost i svoje ispravno razumevanje naše zajedničke istorije.
"Među njima je, naravno, i Srbija", dodao je.
Kosačov je naglasio da postoje manevri i Rusija ih vidi, prihvata i razume, ali se rukovodi izjavama srpskog rukovodstva da spoljnopolitička strategija ostaje nepromenjena i da je njen cilj očuvanje što je moguće prijateljskijih i dobrosusedskih odnosa sa Rusijom.
"Zbog toga našim srpskim partnerima upućujemo iskrene reči zahvalnosti", poručio je ruski senator.
Govoreći o Međunarodnom naučno-ekspertskom forumu "Primakovska čitanja", Kosačov je istakao da to nije samo susret stručnjaka, jer takvih ekspertskih foruma ima i više nego dovoljno.
"Međutim, ovo je, kako se kaže, najviša liga ekspertskih platformi, kojih danas u svetu očigledno fali", napomenuo je.
Dodao je da je reč o nečemu što je počelo da manjka, o retkom intelektualnom proizvodu kakav se na Zapadu praktično više i ne stvara.
"Razlog za to leži u tome što su, uporedo sa jačanjem inercije jednoumlja, stroge discipline i kažnjavanja onih koji misle drugačije, kako u NATO-u tako i u Evropskoj uniji, takve pojave postale karakteristične i za ekspertske i intelektualne forume koji služe institucijama unipolarnog sveta i koji rade na jačanju blokovske discipline po uzoru na NATO ili Evropsku uniju", pojasnio je Kosačov.
Podvukao je da je utoliko vrednije što ne samo da postoje, već i jačaju i dobijaju na značaju alternativni intelektualni skupovi, a među njima i "Primakovska čitanja", koja se održavaju već dvanaesti put.
Kosačov je naglasio da tu nisu predstavljeni samo ljudi koji slobodno misle, već čitave zajednice.
"Ovde su prisutni vodeći svetski naučnoistraživački instituti, takozvani tink-tenkovi, koji tragaju za odgovorima na najvažnija pitanja savremenog doba: zašto se svet našao u stanju u kakvom se danas nalazi, da li se to može sprečiti i, što je najvažnije, kako iz te situacije izaći. Jer, ako taj odgovor ne bude pronađen, čovečanstvo, nažalost, očekuje nuklearna apokalipsa", podvukao je ruski senator.
Ukazao je na to da unipolarni svet sigurno neće tek tako odustati od svojih pozicija, dok multipolarnost tek treba da uredi svoje redove, da konsoliduje svoja gledišta, svoja uverenja i da postigne da svet na kraju zaista postane multipolaran.