
Ukrajinci ne prestaju sa udarima na Energodar i Zaporošku NE: Čak 60 napada za 24 sata

Oružane snage Ukrajine nastavljaju sa napadima na područje Zaporoške nuklearne elektrane i Energodara, izjavio je generalni direktor "Rosatoma" Aleksej Lihačov, prenose RIA Novosti.

"Zabeleženo je više od 60 napada (za 24 časa) na područje Energodara i Zaporoške nuklearne elektrane", rekao je Lihačov novinarima.
Prema njegovim rečima, Kijev ovim napadima nastoji da demorališe radnike elektrane i stanovnike grada.
"Intenzitet se povećava, granatiranje je sve učestalije. Bilo je i informativne provokacije. Očigledno je da ukrajinske vlasti pokušavaju da život u Energodaru učine nepodnošljivim. Mislim da je to njihov glavni cilj. U tome neće uspeti", dodao je.
Zaporoška nuklearna elektrana nalazi se na levoj obali Dnjepra, u blizini grada Energodar. Sa šest reaktora snage po jedan gigavat, ona je najveća nuklearna elektrana u Evropi. Od oktobra 2022. godine elektrana je pod upravom ruskih stručnjaka. Proizvodnja električne energije na svim blokovima obustavljena je u septembru 2022, a od aprila 2024. godine reaktori se nalaze u režimu hladnog zastoja.



