Rusija

MSP Rusije: Rešenje za KiM na osnovu Rezolucije 1244, dogovor mora da potvrdi Savet bezbednosti UN

Američka vojna baza na Kosovu i Metohiji pretvorena je u centar za obuku kadrova kosovske "vojske", poručuju danas iz Rusije
MSP Rusije: Rešenje za KiM na osnovu Rezolucije 1244, dogovor mora da potvrdi Savet bezbednosti UNwww.globallookpress.com © Konstantin Kokoshkin

Kosovsko pitanje može biti rešeno samo putem međunarodnog prava i dogovora koje usvoji Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, rekao je danas direktor četvrtog evropskog odeljenja Ministarstva spoljnih poslova Rusije Jurij Pilipson.

Diplomata je potvrdio da je Moskva u stalnom kontaktu sa Srbijom i da zajedno sa Beogradom koordiniše svoje akcije po pitanju Kosova i Metohije.

"Zalažemo se za postizanje obostrano prihvatljivog rešenja od strane i Beograda i Prištine na osnovu Rezolucije 1244, koje mora da odobri Savet bezbednosti UN", rekao je Pilipson u intervjuu za "RIA Novosti".

Iz ministarstva su poručili i da ne žele da komentarišu spekulacije o tome da Moskva gradi rusku vojnu bazu na Kosovu i Metohiji. Ove informacije okarakterisane su kao "nedobronamerne". Sa druge strane, iz Moskve poručuju da Sjedinjene Američke Države već duži niz godina na teritoriji KiM imaju svoju vojnu bazu "Bondstil", koja je bila otvorena pod izgovorom da će služiti mirovnim naporima u cilju sprovođenja Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.

"Vašington i njegovi saveznici iz NATO-a su je (vojnu bazu) zapravo pretvorili u centar za obuku kadrova kosovske 'vojske', čije je stvaranje direktno u suprotnosti sa odredbama pomenute rezolucije Saveta bezbednosti", naglasio je Pilipson.

Podsetimo, predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova sinoć je napomenula da se Rusija ne pridržava istog principa kao i Zapad u odnosu prema Srbiji, aludirajući na takozvanu zapadnu politiku "zavrtanja ruku". Portparolka je izjavila da je Moskva svesna jakog pritiska kojem je Beograd izložen zbog dobrih odnosa sa Rusijom, ali je dodala i da su u Srbiji svesni svojih nacionalnih interesa, koji "nisu predmet pregovaranja".

O energetskoj saradnji Srbije i Severne Makedonije

Komentarišući planove Beograda o izgradnji gasnog interkonektora sa Severnom Makedonijom, Pilipson je poručio da je Srbija suverena zemlja, te da svoje planove pravi u skladu sa nacionalnim interesima. 

Na komentar novinara da bi takav sporazum mogao dovesti do manje zavisnosti od ruskog gasa, iz Ministarstva spoljnih poslova poručili su da se prema srpskim prijateljima odnose "sa dužnim poštovanjem". 

"Saradnja sa srpskim prijateljima gradi se na osnovu poštovanja uzajamnih interesa i obostrane koristi", ponovio je.

O Crnoj Gori

Odgovarajući na pitanje o odnosima sa Crnom Gorom, nakon što su vlasti te zemlje prošle godine odlučile da proteraju veliki broj ruskih diplomata, Pilipson je kazao da Podgorica nije ni formulisala konkretne razloge zbog kojih je 12 radnika diplomatskog predstavništva okarakterisano kao persona non grata. 

"Očigledno je da su odlučili da pokažu privrženost Zapadu u borbi protiv mitske pretnje iz Rusije, te su se pridružili kolektivnom 'lovu na veštice' pod izgovorom svega onoga što se dešava u Ukrajini. Neprijateljsko ponašanje Podgorice objektivno je zakomplikovalo rad naše ambasade, u kojoj je broj osoblja sveden na minimum", poručili su iz ministarstva.

Povratak normalnom funkcionisanju ruske ambasade odgovaralo bi pre svega interesima običnih građana - i ruskih i crnogorskih, prenele su "RIA Novosti".  

image