Rusija i Kina upozoravaju: U nuklearnom ratu nema pobednika, on ne sme biti pokrenut
Rusija i Kina zalažu se za objektivnu, nepristrasnu, profesionalnu istragu eksplozija na gasovodu Severni tok, navodi se u zajedničkom saopštenju posle sastanka lidera dve zemlje, ruskog predsednika Vladimira Putina i kineskog Si Đinpinga koji je u dvodnevnoj poseti Ruskoj federaciji.
U zajedničkoj izjavi koja je objavljena na sajtu Kremlja ukazuje se na značaj produbljivanja partnerstva i strateške saradnje dve zemlje, poziva se na poboljšanje arhitekture međunarodne bezbednosti, ističu načini rešavanja ukrajinske krize.
Kako bi se rešila ukrajinska kriza, moraju biti poštovani bezbednosni problemi svih zemalja, navodi se u zajedničkom saopštenju Rusije i Kine objavljenom na sajtu Kremlja.
"Strane naglašavaju da kako bi se rešila ukrajinska kriza, neophodno je poštovati opravdanu zabrinutost svih zemalja na polju bezbednosti, sprečiti formiranje blokovske konfrontacije i prekinuti akcije koje dalje razbuktavaju konflikt", navodi se u zajedničkom saopštenju koje prenose "RIA Novosti".
U izjavi se takođe ističe da su strane protiv svih jednostranih sankcija uvedenih zaobilaženjem Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Rusija i Kina, kako se ističe, uzajamno će se podržavati po pitanju zaštite interesa svake od njih, pre svega po pitanjima suvereniteta, teritorijalnog integriteta i bezbednosti. Navodi se i da su dogovorene redovne zajedničke patrole na moru i u vazduhu, kao i zajedničke obuke.
Deo saopštenja posvećen je i NATO-u, a organizacija je pozvana da poštuje suverenitet drugih država i njihove interese. U zajedničkoj izjavi Moskva i Peking izrazile su veliku zabrinutost zbog jačanja veza NATO-a sa zemljama azijsko-pacifičkog regiona po vojnim pitanjima.
Dve zemlje ojačaće saradnju u borbi protiv "obojenih revolucija", takođe je navedeno u zajedničkom saopštenju u kojem je izraženo protivljenje nametanja jedne države svojih vrednosti drugim zemljama.
One su se založile za formiranje jedinstvenog globalnog kontraterorističkog fronta u kojem bi centralnu ulogu imale Ujedinjene nacije.
Rusija potvrđuje poštovanje principa "jedne Kine" i priznaje da je Tajvan sastavni deo Kine, navodi se u zajedničkoj izjavi.
Upozorava se, takođe, da u nuklearnom ratu ne može biti pobednika i da on nikada ne sme da bude pokrenut. Uz to, upozorava se da nuklearne države ne smeju da raspoređuju svoje nuklearno oružje van granica svoje teritorije, kao i da treba da povuku svo nuklearno oružje već raspoređeno u inostranstvu.
Moskva i Peking pozvale su, takođe, na započinjanje pregovora o stvaranju međunarodnog sporazuma koji bi bilo regulisano pitanje zabrane raspoređivanja nuklearnog oružja u kosmosu.
Izražena je zabrinutost zbog vojno-bioloških aktivnosti Sjedinjenih Američkih država uz napomenu da one koje su se odvijale van granica ove zemlje zahtevaju objašnjenje. SAD, kao i Japan, pozvane su da okončaju uništavanje hemijskog oružja.
U zajedničkoj izjavi navodi se da zabrinjavaju pojačani napori SAD da stvore globalni sistem protivraketne odbrane i rasporede njegove elemente u različitim regionima sveta.
Ozbiljna zabrinutost izražena je i u vezi sa mogućim posledicama i rizicima po stabilnost u azijsko-pacifičkom regionu u vezi sa potpisivanjem AUKUS sporazuma između SAD, Velike Britanije i Australije, a zemlje članice ovog partnerstva pozvane su da strogo poštuju svoje obaveze u pogledu neširenja oružja za masovno uništenje.
Dve zemlje objavile su i nameru da ojačaju saradnju na podršci multilateralnom trgovinskom sistemu zasnovanom na pravilima Svetske trgovinske organizacije i borbi protiv trgovinskog protekcionizma.
Ruska Federacija i NR Kina ne prihvataju pokušaje da se univerzalno priznati principi i norme međunarodnog prava zamene "poretkom zasnovanim na pravilima", navedeno je, između ostalog, u zajedničkoj izjavi.