Rusija

Antonov poručio Zapadu: Prestanite da koristite ljudska prava za svoje geopolitičke igre

Organizatori "Samita za demokratiju" aktivno podstiču druge da u nacrt zajedničkog završnog saopštenja uključe odvratne antiruske formulacije, rekao je ruski ambasador u Vašingtonu
Antonov poručio Zapadu: Prestanite da koristite ljudska prava za svoje geopolitičke igre© Tanjug/AP Photo/Patrick Semansky

Ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov poručio je da je vreme da Zapad prestane da pokušava da koristi doktrinu ljudskih prava za geopolitičke igre.

"Uveren sam da je vreme da se napuste pokušaji da se doktrina ljudskih prava iskoristi za geopolitičke igre i uništavanje suvereniteta država, da se opravda zapadna politička, finansijska, ekonomska i ideološka dominacija", rekao je Antonov u intervjuu magazinu "Njuzvik", uoči predstojećeg drugog "Samita za demokratiju".

Prema rečima Antonova, "u današnjem složenom i turbulentnom svetu važno je zaštititi i sačuvati takve fundamentalne principe međunarodnih odnosa kao što su suverena jednakost i nemešanje u tuđa pitanja".

"Ovo bi bila prava manifestacija demokratije i sprečilo bi potonuće u haos. Rusija je spremna za takve korake", naglasio je on i dodao da "odbrana demokratije i ljudskih prava ne treba da se koristi kao sredstvo za vršenje pritiska na druge".

Politizacija ove teme, prema rečima diplomate, "vodi samo povećanju sukoba u međunarodnim odnosima".

Antonov je istakao da napori za ispravljanje nedostataka mogu biti samo univerzalni, a ne zasnovani na koalicijama sa parolom "ko nije sa nama taj je protiv nas".

"Rusija dosledno ide demokratskim putem, uzimajući u obzir svoje istorijsko iskustvo i tradiciju. Moskva je protiv širenja rodno orijentisanih pristupa i LGBT tema, kao i narko-liberalizma, kulta konzumerizma i permisivnosti, na štetu porodičnih vrednosti. Ruska Federacija ne nameće svoje stavove drugima", poručio je ruski diplomata.

Antiruske formulacije

Kako je naglasio Antonov, organizatori "Samita za demokratiju" "aktivno podstiču druge da u nacrt zajedničkog završnog saopštenja uključe odvratne antiruske formulacije".

"Kada čitate nacrte za predstojeće sastanke, osećaj je da su ove godine u Vašingtonu postavili zadatak da formiraju koaliciju u oblasti ljudskih prava usmerenu protiv Rusije. Iskoristiti generalno plemenitu ideju o razvoju demokratije da uvučete partnere u antiruske zamke", rekao je ambasador.

On je dodao da je očigledno da će naknadno sastavljena izjava biti svima prikazana kao zajednički međunarodni stav kojim se "Rusija osuđuje zbog očuvanja nacionalnog suvereniteta i zaštite demokratskih sloboda ruskog naroda u istočnoj Evropi".

Antonov je naveo da je prvi takav forum, koji je održan u decembru 2021, "čak i jedan broj zapadnih posmatrača" nazvao vrhuncem licemerja".

"Pojavila su se pitanja ne samo o listi pozvanih zemalja, od kojih se mnoge ovde smatraju 'nedemokratskim', već, u principu, o sposobnosti, i u velikoj meri, moralnom pravu Vašingtona da nametne svoje kanone i način života drugima u pozadini mnogih političkih i društveno-ekonomskih protivrečnosti kod svoje kuće", naglasio je diplomata.

Kontrola nad tržištem inovacija

Antonov je dodao da SAD pokušavaju da uspostave globalnu kontrolu nad tržištem inovacija, da samostalno dele beneficije zarad sopstvenih interesa. On je naglasio da učesnici predstojećeg "Samita za demokratiju" izlaze sa tezom da "autoritarnim režimima treba da zatvore pristup modernim tehnologijama, odsecajući nepoželjne zemlje od napretka".

"Iza takve retorike stoji hladna kalkulacija Vašingtona – želja da se uspostavi globalna kontrola nad tržištem inovacija, da sam raspoređuje beneficije u skladu sa sopstvenim interesima", naglasio je ruski diplomata.

"Samit za demokratiju"

Zamenik portparola Stejt departmenta Vedant Patel rekao je juče da će učesnici predstojećeg drugog "Samita za demokratiju" razgovarati, između ostalog, o situaciji u Ukrajini, ali i da će dnevni red ovog sastanka biti širi. Drugi "Samit za demokratiju" biće održan od 29. do 30. marta u virtuelnom formatu, kojim će zajedno predsedavati Zambija, Republika Koreja, Kostarika, Holandija i Sjedinjene Američke Države.

Domaćin prvog "Samita za demokratiju" bile su Sjedinjene Države putem video konferencije, koje su pozvale 110 država i teritorija da prisustvuju. Na listi pozvanih bio je Tajvan, ali ne i Kina, Rusija, Turska i Egipat.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je istakao da su na tom događaju pre svega predstavljene zemlje koje slede politiku Vašingtona, kao i neke od onih koje, imajući svoju viziju međunarodnog poretka, žele da održe dobre odnose sa Sjedinjenim Državama. Američke vlasti su ranije saopštile da će lista pozvanih na drugi samit generalno biti kopija spiska učesnika prethodnog sastanka.

image