Rusija

Potpredsednik ruske vlade: Nećemo podizati cene nafte

Evropa počiva na kupljenim izvorima energije, a polovina zemalja se protivi korišćenju nuklearne energije, kazao je Aleksandar Novak
Potpredsednik ruske vlade: Nećemo podizati cene naftewww.globallookpress.com © Elena Mayorova/Global Look Press

Ruska energetska industrija se pokazala spremnom za sankcije Zapada, ključni projekti nastavljaju da se realizuju, izjavio je potpredsednik ruske vlade Aleksandar Novak.

"Danas se odvija četvrta tehnološka energetska revolucija, obnovljivi izvori energije su počeli da zauzimaju svoje mesto u energetskom bilansu, potiskujući tradicionalne", naglasio je Novak i dodao da se svake godine sve više koristi energija vetra i sunca.

Kako je naveo, među njima je i gasifikacija zemlje, koja će 2023. godine dostići nivo od 74 do 75 odsto.

Prema njegovim rečima, u 2022. godini 80 odsto novih energetskih objekata bilo je zasnovano na obnovljivim izvorima energije – solarnoj, vetra, nuklearnoj i hidro.

"Rusija će 2035. u proizvodnji struje koristiti deset odsto obnovljivih izvora energije, a do 2050. godine – 20 odsto", kazao je.

Novak je dodao da Evropa počiva na kupljenim izvorima energije, kao i da se polovina zemalja protivi korišćenju nuklearne energije.

"Nemačka je nedavno zatvorila sve svoje nuklearne elektrane, dok ih Francuska aktivno razvija. Mnoge zemlje bivšeg socijalističkog bloka razvijaju nuklearnu energiju kao što su Mađarska, Slovačka i tako dalje. Nuklearna energija je budućnost", naveo je.

"Rosatomu" uvedene političke sankcije

Novak je naveo da su "Rosatomu" uvedene političke sankcije, koje nemaju logike, jer je "Rosatom" danas jedina kompanija u svetu koja posluje duž čitavog tehnološkog lanca – od naučne delatnosti do proizvodnje opreme.

"To niko drugi na svetu ne može da uradi, da potpuno lokalizuje izgradnju i rad nuklearnih elektrana. Mogu da primetim da danas 'Rosatom' gradi 70 odsto nuklearnih objekata u svetu", naveo je.

Potpredsednik ruske vlade je kazao da su uvedene sankcije na nabavku opreme i interakciju sa stranim kompanijama, kao i da je Rusija bila spremna za takvu situaciju.

"Mnoge tehnologije i opremu, koja je nekada bila strana, sada proizvodimo sami. Postoje ključne tehnologije, bez kojih je rad industrije nemoguć. Potrebno je biti 100 odsto nezavistan u njihovoj proizvodnji. Predsednik je postavio takav zadatak  da  bude postignut tehnološki i finansijski suverenitet. Postoje, na primer, kritične tehnologije, bez kojih je rad industrije nemoguć", poručio je.

Formiranje cene nafte

Tržište je danas veoma ozbiljno pogođeno interakcijom zemalja izvoznica koje rade u okviru OPEK+, naveo je Novak.

"Ako vide višak na tržištu, smanjuju proizvodnju, a ako tražnja raste, onda je povećaju da ne bi cena rasla mnogo, jer to nikome nije isplativo. Cena se formira na ovaj način. Pre mesec dana donete su određene odluke u vezi sa smanjenjem proizvodnje nafte od strane nekih zemalja zbog činjenice da smo videli spori tempo oporavka svetske privrede", naglasio je.

Prema njegovim rečima, sada će cena biti nešto viša od 80 dolara po barelu, a Rusija nema zadatak da naduvava cene, već postoji zadatak balansiranja kako bi se osigurali interesi i proizvođača i potrošača.

Gasifikacija je najvažniji zadatak, nastavio je Novak, sa kojim se suočava ruska gasna industrija. Rusija danas ima prilično visok nivo gasifikacije, 73 odsto, što je, kako navodi, najviše na svetu.

Ruski predsednik je postavio zadatak da gasifikacija bude završena do 2030. godine. 

 

 

 

 

image