Rusi raskrinkali američku obaveštajnu operaciju: "Ajfoni" u ulozi špijuna
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) razotkrila je špijunsku akciju američkih specijalnih službi uz primenu "Eplovih" gedžeta, prenose "RIA Novosti".
Kako se navodi u saopštenju FSB, hiljade "ajfon" telefona bilo je "zaraženo", uključujući i one aparate koji su bili registrovani u stranim ambasadama u Rusiji.
Osim aparata, "zaražene" su i SIM kartice registrovane za diplomatska predstavništva u Rusiji, uključujući zemlje članice NATO-a, bivše sovjetske republike, kao i Izrael, Siriju i Kinu.
"Prikupljene informacije potvrđuju tesnu saradnju kompanije 'Epl' sa američkim specijalnim službama", naveo je FSB.
U saopštenju se dodaje da deklarativna politika "Epla" o poverljivosti podataka korisnika ne odgovara stvarnosti. Takođe se ističe da "Epl" pruža specijalnim službama SAD čitav spektar mogućnosti za kontrolu bilo kog pojedinca, pa i njihovih partnera u antiruskim aktivnostima.
Osnivač sajta za deljenje datoteka "Megaaploud" i "Mega" Kim Dotkom upozorio je da je Rusija otkrila veliku špijunsku operaciju CIA koja je prisluškivala hiljade "ajfona" diplomata.
"Epl" obezbeđuje pristup američkim špijunskim agencijama kako bi "ajfone" pretvorili u špijunske uređaje. Korišćenje aplikacija za šifrovanje vas ne štiti kada je operativni sistem iOS zatvoren. NIKADA ne koristite "ajfon" za osetljive komunikacije, upozorio je finsko-nemački tehnološki biznismen na Tviteru.
Russia uncovered a major CIA surveillance operation bugging thousands of iPhones of diplomats. Apple provides backdoors to US spy agencies to turn iPhones into spy devices. Using encryption apps doesn’t protect you when iOS is backdoored. NEVER use iPhones for sensitive comms.
— Kim Dotcom (@KimDotcom) June 1, 2023
Kim Dotkom je objasnio da američki špijunski softver uključuje alatku za transkripciju koja sve što kažete (ne samo pozive) pretvara u tekst i šalje u bazu podataka američkih obaveštajnih agencija.
Sve što kucate na svom telefonu se takođe evidentira. Prikupljaju se i svi podaci o vašoj lokaciji, uključujući vaše kretanje i finansijske transakcije. Ako vas brine američki nadzor, koristite "Huavei" uređaj, naveo je biznismen.
Kineska vlada takođe ima pristup, ali se američka vlada bar neće dokopati vaših podataka, a Kina ne deli informacije sa SAD, naveo je on i poručio: "Nema sigurnih uređaja. Izaberite svoj otrov. Tvitovano sa ’ajfona’."