Rusija

Kremlj: Dedolarizacija je proces koji ne može da se zaustavi

Mnoge zemlje teže korišćenju nacionalnih valuta u međusobnom poslovanju, kazao je portparol Kremlja
Kremlj: Dedolarizacija je proces koji ne može da se zaustaviGetty © Photo courtesy of FBI/Newsmakers

Proces dedolarizacije svetske ekonomije je nezaustavljiv, mnoge zemlje teže ka korišćenjem nacionalnih valuta, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

"Mnoge zemlje teže korišćenju nacionalnih valuta u međusobnim obračunima i, naravno, vode se stručne rasprave o mogućnosti, svrsishodnosti i izvodljivosti planova za uvođenje nacionalne valute kao neke vrste integracionih procesa. O ovome se još uvek razgovara, jasno je da će ceo proces trajati", kazao je Peskov.

Prema njegovim rečima, upotreba nacionalnih valuta je već sada realnost, i to realnost koja raste u globalnim razmerama.

"Ovoj praksi pribegavaju ne samo zemlje koje se suočavaju sa sankcijama, već i one koje to ne čine i razumeju koristi od ovog procesa", dodao je.

Širenje BRIKS-a će ojačati organizaciju

Peskov je dodao da će širenje BRIKS-a doprineti jačanju organizacije, a da će se na samitu u avgustu razgovarati u kom formatu i obimu da se to uradi.

"Verujemo da će u ovom ili onom obliku proširenje BRIKS-a doprineti daljem razvoju i jačanju ove organizacije. U kom obliku, u kojoj meri - o tome ćemo razgovarati tokom predstojećeg samita", naveo je portparol Kremlja.

Rusija bila i ostala pouzdan snabdevač žitom

Rusija je uvek bila i ostala pouzdan snabdevač žitom, ispunjavajući sve svoje obaveze po ovom pitanju, naglasio je portparol Kremlja.

Komentarišući izjavu šefa EU diplomatije Žozepa Borelja da Ruska Federacija navodno "namerava da svojim zalihama jeftinog žita stvori zavisnost od zemalja u razvoju", Peskov je rekao da to apsolutno nije tačno.

"Rusija je uvek bila i ostala pouzdan snabdevač, jer ispunjava sve svoje obaveze", jasno je poručio Peskov.

Portparol Kremlja je napomenuo da bi Rusija mogla više da zadovolji rastuću potražnju za žitom, "da nije onih nezakonitih sankcionih ograničenja sa kojima mora da se suoči".

Naime, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj je prethodno izjavio da Rusija nudi zemljama u razvoju jeftino žito navodno "kako bi ih učinila zavisnim".

image