Peskov: Kanada da nacistu ili izruči, ili da mu sama sudi; Naši podaci podudaraju se sa Heršovim
Vlasti Kanade su u obavezi da nacistu Jaroslava Hunku (98) ili izruče, ili da mu sami sude, rekao je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Peskov je dodao da bi Rusija volela da vidi međunarodnu reakciju na aplauze kanadskog parlamenta kojim su poslanici i premijer te zemlje Džastin Trudo zajedno sa predsednikom Ukrajine Vladimirom Zelenskim pozdravili starog nacistu, čije je pojavljivanje uznemirilo javnost.
To što je Zelenski aplaudirao pripadniku SS divizije samo još jednom potvrđuje nacističku ideologiju Kijeva, o čemu Moskva već duže vreme govori, dodaje on.
"I, naravno, možemo samo da se saosećamo sa ukrajinskim veteranima, koji su se borili protiv fašizma, uključujući i dedu Zelenskog".
Kremlj ističe da je "jasno da se radi o nacisti" i da stoga zločini koje je počinio tokom Drugog svetskog rata nemaju "rok trajanja".
Takođe, portparol kaže i da je jasno da je Entoni Rota, predsednik Donjeg doma kanadskog parlamenta, dao ostavku, ali dodaje, po pitanju naciste bi trebalo da se izjasni i ceo parlament, jer su upravo svi oni aplaudirali Hunki. U suprotnom, to će biti mrlja na kanadskom parlamentu.
"Razum zahteva da dođe do nekakve osude nacizma. Parlament je u obavezi da to uradi", poručuje on.
Podaci ruske službe i Herša se većinski podudaraju
Informacija koju je američki novinar Simor Herš objavio po pitanju napada na Severni tok u najvećem broju slučajeva "podudara se sa onom koju imaju ruske specijalne službe", rekao je Peskov danas, komentarišući prošlogodišnji incident, koji se odigrao 26. septembra 2022.
Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija su, na ovaj ili onaj način, bile umešane u teroristički napad na Severni tok, kaže portparol Kremlja.
"Mi ne znamo ko su izvori gospodina Herša, ali u svakom slučaju informacija, koju je on objavio u suštini se podudara sa onim podacima, koje imaju naše specijalne službe. Važno je da su ovaj teroristički napad protiv kritički važne energetske infrastrukture na ovaj ili onaj način de fakto organizovale SAD i Velika Britanija".
Klintonovi i širenje NATO-a
Peskov se osvrnuo i na nedavnu izjavu Hilari Klinton, koja je izjavila da je predsednik Rusije Vladimir Putin navodno kriv za to što se NATO danas širi.
On je poručio da Hilari pokušava da zameni teze, odnosno, da izmeni činjenice, jer, podseća Peskov, Zapad je bio taj koji je odbio da uopšte razgovara sa Moskvom o širenju NATO-a.
Osim toga, Zapad nije dao Rusiji bezbednosne garancije zbog širenja Severoatlantske alijanse bliže njenim granicama.
Ove garancije Rusija je dugo tražila. Podsetimo, pre početka Specijalne vojne operacije ruski zvaničnici više puta su napominjali da Zapad ne želi da obezbedi bezbednosne garancije za Moskvu. Kremlj je upozoravao da širenje NATO-a predstavlja opasnost po Rusiju i stoga je zahtevao da se u pismenoj formi zapečate obećanja Alijanse da neće biti pretnja po RF. Moskva je isticala da je NATO pre nekoliko decenija usmeno dao ove garanciji Rusiji, ali, kako je istorija pokazala, današnja realnost ne odgovara usmenim obećanjima zapadnih političara. Drugim rečima, Zapad nije ispoštovao ono što je obećao Rusiji, i zbog toga je Moskva želela da ovaj put dobije garancije na papiru.
"Gospođu Klinton treba podsetiti na mnogobrojne talase širenja NATO-a i približavanje vojne infrastrukture Alijanse našim granicama, a zatim i na uporne predloge predsednika Putina upućene zapadnim zemljama da (sa Moskvom) razgovaraju o ovoj situaciji i da potpišu dokument čiji je nacrt, inače, ruska strana već pripremila", kaže Peskov.