Putin: Uvek smo bili za mir u Ukrajini, kineski predlog je realan (VIDEO)
Borbe u Ukrajini počele su 2014. godine, kada je uz pomoć zapadnih sila organizovan državni udar. Sve greške trebalo je da se ispravljaju ne uz pomoć militanata, već demokratskim procedurama, ali je Zapad pokrenuo vojne operacije uz pomoć Kijeva, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin.
"Želim da vas podsetim da je sukob u Ukrajini počeo, ne našom vojnom operacijom, već mnogo ranije - 2014. godine, kada su zapadne zemlje, kao garanti sporazuma između tadašnjeg predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča i opozicije, zaboravili na njihove garancije, bukvalno, za par dana. Šta više, doprineli su državnom udaru", kazao je Putin u intervjuu za kinesku centralnu televiziju uoči posete Kini.
Ruski predsednik je podsetio da su zvaničnici američke administracije izjavili da su potrošili mnogo novca na tu "revoluciju", čak pet milijardi dolara.
"Ne želim da govorim o tome da li je to bila revolucija, obojena ili ne, to je bio državni udar. Da, povezivalo se i sa greškama tadašnjeg aktuelnog rukovodstva, ali su te greške ipak morale da se isprave. Ne uz pomoć militanata na ulicama, već uz pomoć demokratskih procedura", ocenio je Putin.
Ali zapadne zemlje su, prema rečima predsednika Ruske Federacije, radije postupile drugačije, doprinoseći puču.
"Zapad je rukama kijevskog režima pokrenuo puč, vojne operacije na jugoistoku Ukrajine - u Donbasu. I osam godina su izvodili te vojne operacije, ubijajući žene i decu. I niko na Zapadu nije obraćao pažnju na to ili se pravio da ne primećuje", istakao je.
Kako je Putin naglasio, Rusija nikada nije bila protiv rešavanja konflikta u Ukrajini mirnim putem, ali uz bezbednosne garancije Moskvi.
"Rusija se nikada nije protivila da se sukob u Ukrajini okonča mirnim putem, štaviše, svojevremeno smo se u Istanbulu složili da smo spremni za to, pod uslovom legitimnih interesa Rusije u oblasti bezbednosti", precizirao je Putin, podsetivši da je ukrajinska strana, čim su se ruske trupe povukle iz Kijeva, "sve te sporazume spalila".
Putin je naveo da su predlozi Kine o ukrajinskom sukobu realni i da bi mogli da budu osnova za mirno rešenje situacije.
"Veoma cenimo predloge naših kineskih prijatelja. Mislim da su oni potpuno realni. U svakom slučaju, mogli bi da se koriste kao osnova za mirovne pregovore", ocenio je ruski predsednik, istakavši da je Rusija zahvalna Kini za to što razmišlja o tome kako da se okonča rusko-ukrajinska kriza.
Govoreći o ukrajinskoj kontraoofanzivi, Putin je naveo da tu "nema nikakvih rezultata, osim ogromnih gubitaka sa njihove strane, otprilike osam prema jedan".
Svetski poredak koji promoviše Zapad je besmislica
Svetski poredak koji promovišu zapadne zemlje je besmislica, jer niko nije video, ni napisao njegova pravila, ocenio je ruski predsednik.
"Kada kažete: 'red na osnovu pravila', a da li ste ikada videli ta pravila? Ne, zato što ih niko nikada nije napisao i niko se ni sa kim nije dogovorio. Kako možemo da govorimo o redu na osnovu pravila koja niko nije video? Sa stanovišta zdravog razuma, to je apsolutna besmislica", kazao je Putin.
Ruski lider je pojasnio da pravila izmišljaju i izgovaraju zapadne zemlje na način koji odgovara njihovim interesima i da to pokazuje kolonijalni pristup drugim državama.
"Zapad sebe smatra građanima prvog reda, donoseći civilizaciju u kolonije, zato vlasti SAD sada govore o ekskluzivnosti zemlje. To je jednostavno nastavak kolonijalnog razmišljanja u osnovi", ukazao je.
O širenju NATO-a
Od kada je NATO 1991. obećao da se neće širiti na istok, došlo je do "pet talasa" širenja Alijanse, a zbog nepoštovanja sporazuma, sa takvim ljudima je veoma teško voditi dijalog, kazao je ruski predsednik.
"Još 1991. godine nam je tadašnja američka administracija rekla da neće biti širenja NATO-a na istok. Nakon toga je došlo do pet talasa širenja. I svaki put kada smo izrazili zabrinutost, svaki put nam je rečeno: Pa da, obećali smo da nećemo širiti NATO na istok, ali to su bila usmena obećanja, gde je papir sa našim potpisom? Mnogo je teško da vodimo dijalog sa takvim ljudima", objasnio je Putin.
On je kao primer naveo i sporazume o iranskom nuklearnom programu.
"Dugo smo pregovarali o iranskom nuklearnom programu. Dogovorili smo se, postigli kompromis, potpisali dokumente. Došla je druga administracija, to je to, i sve bacili u smeće, kao da ti sporazumi nikada nisu postojali. Ali kako da se dogovorimo ako svaka administracija nešto menja od nule? To se odnosi na bilo koje pitanje i na bilo koju temu", precizirao je.
Putin je dodao da bezbednost jednih zemalja ne može da se gradi na osnovu podrivanja bezbednosti drugih i da ona mora biti ista za sve.
"Ne možete graditi bezbednost nekih država na osnovu podrivanja bezbednosti drugih. Bezbednost mora biti ista za sve", poručio je Putin.