Rusija: Produženje sporazuma o žitu nema veze sa spoljnim pritiskom
Moskva se ne slaže sa optužbama da je produžila sporazum o žitu zbog spoljnog pritiska, saopštila je Ambasada Rusije u SAD.
"Primetili smo pristrasnu ocenu zvaničnika američke administracije o spremnosti ruske strane da dozvoli tehničko proširenje crnomorske inicijative. Suštinski odbacujemo tezu da je ova odluka posledica spoljnog pritiska. Čak i pod nelegitimnim sankcijama, uvedenim našoj zemlji, Rusija ostaje pouzdan snabdevač poljoprivrednim proizvodima na svetskim tržištima", navodi se u izjavi ambasade.
Oni napominju da Rusija, kao odgovorna strana Istanbulskog sporazuma, i dalje "očekuje njegovu striktnu primenu od strane svih učesnika - uključujući uslove u vezi sa uklanjanjem trgovinskih barijera za ruski poljoprivredni izvoz".
"Polazimo od toga da će uveravanja naših zapadnih partnera i UN normalizovati aktivnosti naših poljoprivrednih kompanija ne samo 'na papiru', već i 'u praksi'. To bi koristilo, pre svega, najsiromašnijim zemljama, u čijem interesu je i sklopljen sporazum o žitu", rezimirali su iz ambasade.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan saopštio je da je sporazum o žitu produžen za 120 dana. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je objasnilo da je on automatski produžen zbog odsustva primedbi strana ugovornica (Rusija, Ukrajina, Turska i UN).
Ugovori o izvozu hrane iz Ukrajine zaključeni su 22. jula ove godine na period od 120 dana. Jedan od sporazuma koji reguliše izvoz žitarica iz luka koje kontroliše Kijev - Odesa, Černomorsk i Južni - važi do 19. novembra, dok je Zajednički koordinacioni centar (JCC) sa sedištem u Istanbulu, koji su osnovale Rusija, UN, Ukrajina i Turska, osmišljen da sprovede inspekcije plovila, radi sprečavanja šverca oružja ili bilo kakvih provokacija.