Moskva o 10. godišnjici krimskog proleća: Pitanje Krima je konačno i neopozivo rešeno
Uskoro ćemo proslaviti, značajan istorijski događaj, tačnije 18. marta 2014. godine potpisan je Sporazum o prijemu Republike Krim u sastav Ruske Federacije, što se pokazalo kao pravedno i dugo očekivano rešenje kako za građane Krima, tako i za sve građane Rusije, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
"Na referendumu 16. marta 2014. godine, stanovnici Krima su samostalno i svesno napravili izbor budućnosti za sebe i svoju decu. Setimo se da je 96,77 odsto onih koji su tada učestvovali na referendumu glasalo za ulazak Republike Krim u sastav Rusije, sa izlaznošću od 83,1 odsto od ukupnog broja birača. U Sevastopolju – 96,5 odsto, sa izlaznošću od 89,5 odsto", ukazala je Zaharova na današnjem brifingu.
U tim uslovima, nastavila je, takva odluka je zahtevala od ljudi veliku hrabrost – niko nije zaboravio obećanje Kijeva da će poslati "vozove prijateljstva" na Krim, pune nacionalističke omladine.
"Dobro se sećamo i kasnijih brojnih pokušaja ukrajinskih vlasti da na svaki mogući način zakomplikuju život na Krimu i da kazne narod zbog svoje odluke. Pitanje Krima je konačno i neopozivo rešeno. Naš stav nije predmet revizije ili diskusije", poručila je.
Kako je naglasila, pokušaji da se izražavanje volje naroda okvalifikuje kao nezakonito i da se Rusija prikaže kao "okupator" su međunarodno-pravno neodrživi, što potvrđuju i zaključci autoritativnih stranih pravnika.
Zaharova je podsetila da se tokom ukrajinskog perioda od 1992. do 2014, ekonomija praktično nije razvijala, da je infrastruktura propala, humanitarna sfera bila podvrgnuta totalnoj ukrajinizaciji, a pitanja zaštite životne sredine "varvarski ignorisana".
"Posle ponovnog ujedinjenja Krima sa Rusijom, situacija se dosledno popravlja. Saobraćajna i inženjerska infrastruktura je rekonstruisana iz korena, a 2018. godine otvoren je Krimski most - najupečatljiviji simbol ponovnog ujedinjenja Krima sa Rusijom. Izgrađen je novi simferopoljski aerodrom 'Ajvazovski' i moderan autoput 'Tavrida'. Puštene su u rad termoelektrane Balaklavskaja (Sevastopolj), Tavrička (Simferopoljska oblast), Saki", precizirala je Zaharova.
Ona je dodala da je u toku obimna izgradnja gasovoda, kao i da se skoro svakog meseca na mreže priključuje novo naselje.
"Aktivnim tempom se grade društveni objekti, uključujući i sportske. Poljoprivreda je oživela, a pozicija odmarališta i turizma je ozbiljno ojačala. Početkom Specijalne vojne operacije ukinuta je vodena blokada. Za ovih deset godina mnogo je prevaziđeno i rešeni su problemi koji su se nagomilali od raspada SSSR-a. Jedno je jasno – zajedničkim radom možemo postići još veće rezultate", zaključila je Zaharova.