Fudbal ne ide nigde – Španija je prvak Evrope!

Fudbaleri Španije osvojili su titulu prvaka "starog kontinenta", pošto su u velikom finalu Evropskog prvenstva pobedili Englesku sa 2:1

Istorijske večeri na "Olimpijskom stadionu" u Berlinu, Španija je postala najtrofejnija Evropska reprezentacija – došla je do četvrte evropske titule.

Fudbal se ne vraća kući, ne ide, zapravo nigde - tu je gde i treba da bude. Trofej ide najboljem timu, koji je pokazao najbolji i najlepši fudbal na ovom turniru.

Španci su samouvereno ušli u finale.

Imali su loptu u nogama, igrali strpljivo i smireno, ali nisu stvarali konkretne šanse.

Naravno, tome su doprineli i Englezi, koji su u finale ušli osokoljeni pobedom nad Holandijom.

Ipak, Geret Sautgejt je odlučio da se lopta prepusti protivniku, pa su Englezi čekali priliku iz kontranapada.

Kao i na mnogim utakmicama na ovom turniru, i na ovoj je prvi deo igre žrtvovan u čast modernog fudbala – bez prilika, bez napada, bez tempa i ritma.

Na prvu dobru šansu, prvo uzbuđenje na meču, čekalo se do poslednjih trenutaka prvog dela igre.

Posle prekida, lopta je pala na nogu Fila Fodena, a fudbaler Mančester sitija je učinio jedino što je mogao – šutirao iz prve, ali pravo u Unaija Simona.

Navijači Španije su se zabrinuli na početku drugog dela igre, pošto je iz igre zbog povrede izašao Rodri. Umesto njega, zaigrao je Marin Zubimendi.

U prva tri minuta nastavka, viđeno je daleko više nego u čitavom prvom poluvremenu.

Najznačajnije, viđen je gol.

Odlična akcija Španaca, Lamin Jamal (najmlađi učesnik finala Evropskog prvenstva sa 17 godina i jednim danom) poslao je loptu sa desnog boka, na drugoj stativi je sačekao Niko Vilijams, a onda preciznim udarcem smestio u mrežu.

Iako  kapiten Hari Kejn odmah pokušao da podigne eipu i da im kaže da nastave u istom ritmu, Englezi su potpuno pali nakon primljenog gola.

Već u narednom napadu, Španci su mogli da udvostruče prednost.

Vilijams je dodao do Danija Olma, ovaj već prijemom izbacio čuvara, ali je užasno šutirao iz odlične situacije.

Španci su "osetili krv", pritisli i stvorili nekoliko prilika iz paničnih reakcija Engleza.

Alvaro Morata je jednom bio sebičan, pa zatim i neprecizan, a malo je falilo i da Niko Vilijams ponovo zatrese mrežu.

Uspeli su Englezi da se oslobode pritiska i polako počeli da preuzimaju inicijativu.

Hrabar potez je napravio Geret Sautgejt, pošto je posle sat vremena igre zamenio najboljeg strelca u istoriji – Harija Kejna, a priliku je pružio Oliju Votkinsu, koji je Englezima "čekirao" kartu za finale.

I kada su Englezi izgledali opasnije, Španija je mogla do do drugog gola.

Munjevita kontra, Jamal se namestio i lepo šutirao, ali je Džordan Pikford odlično reagovao i sačuvao mrežu.

Sautgejt je napravio još jednu značajnu izmenu – izveo je Kobija Mejnua, a uveo Kola Palmera.

Fudbaler Čelsija je, samo tri minuta kasnije, vratio Englesku u život.

Belingem je odložio loptu za Palmera, a ovaj preciznim i dovoljno snažnim udarcem sa distance, pogodio sam ugao Simonovog gola i doneo izjednačenje.

Sasvim očekivano, nakon izjednačenja, manje su rizikovali i jedni i drugi.

Sporiji ritam je umalo prekinuo golom Jamal u 82. minutu, ali je Pikford još jednom odlično reagovao i sačuvao gol.

Drama je dostigla vrhunac u 87. minutu, kada je Španija došla do nove prednosti – Kukurelja je ubacio loptu pred gol, Mikel Ojarzabal, još jedan igrač koji je u nastavku dobio priliku, skrenuo je loptu u mrežu i doveo Španiju nadomak novog trofeja.

Engleze je malo delilo od novog izjednačenja. Zaista malo – nekih desetak centimetara.

Deklan Rajs je šutirao glavom posle prekida, Simon je odbranio, a onda je Mark Gueji pokušao glavom, ali je Dani Olmo na gol liniji zaustavio loptu.

Četiri minuta sudijske nadoknade nije bilo dovoljno Englezima da dođu do izjednačenja, pa će "gordi albion" morati da nastavi sa čekanjem prvog evropskog trofeja.

Jamal je proglašen za najboljeg mladog fudbalera šampionata, dok je Rodri odneo pehar namenjen najboljem igraču.

• 14. jul 2024 • 22:53

22:53

Kraj meča, Španija je šampion Evrope

Španija je savladala Englesku u finalu sa 2:1. "Crvena furija" je novi šampion Evrope!

• 22:49

Igraće se još četiri minuta

Sudijska nadoknada iznosi četiri minuta.

• 22:48

90' - Nema gola, Olmo sa gol linije skida loptu glavom

U dva navrata Englezi su već videli loptu u golu, ali je prvo Simon odbranio jedan udarac glavom, a potom Dani Olmo skida loptu sa gol linije.

• 22:45

87' - GOL! Ojarzabal donosi Španiji vođstvo

Iz ne toliko obećavajuće situacije, Kukurelja je "opalio" po lopti i ispostvilo se kao odlična odluka, jer je uputio oštar centaršut u peterac rivala. Tamo je Ojarzabal bio na pravom mestu i desnom nogom sprovodi loptu u gol.

Španija vodi protiv Engleske 2:1.

• 22:40

82' - Neverovatan promašaj Jamala, odnosno odbrana Pikforda

Maestralan napad Španaca, Olmo i Vilijams su razmenili dodavanja, proigrali Jamala, koji neometano šutira levom nogom unutar šesnaesterca. Još jednom Pikford sjajno reaguje i brani.

• 22:31

73' - GOL! Palmer donosi Englezima izjednačenje

Samo par minuta po ulasku u igru, Palmer levom nogom plasira loptu u mrežu.

Saka je probio po desnoj strani, progirao Belingema, ovaj inteligentno odložio do Palmera, čiji udarac završava u mreži.

Španija - Engleska 1:1.

• 22:29

70' - Na terenu je Palmer

Sautgejt uvodi Kola Palmera, umesto Kobija Mejnua.

• 22:26

67' - Izlazi i drugi kapiten, Ojarzabal menja Moratu

De la Fuente iz igre izbacuje jedinog klasičnog napadača Alvara Moratu, a umesto njega ulazi  ofanzivni vezista Mikel Ojarzabal.

• 22:25

66' - Pikford čuva Engleze, Jamal umalo strelac

Olako su Španci izgradili akciju i priliku za gol, Jamal je namestio loptu na levu nogu i šutirao nisko, a Pikford je krajnjim naporima odbranio taj udarac.

• 22:22

64' - Belingem preti, ostaje 1:0 za Španiju

Sjajno se zagradio, "otresao" rivale i prihvatio loptu Džud Belingem, izgradio sebi poziciju za šut, ali je uputio udarac pored gola Španije.