Hrvatska šokirala Brazil, "vatreni" nakon penala eliminisali prvog favorita

Fudbalska reprezentacija Hrvatske eliminisala je selekciju Brazila nakon boljeg izvođenja penala 1:1 (4:3) i tako se plasirala u polufinale Svetskog prvenstva u Kataru. Protivnik u polufinalu biće im bolji iz duela Argentine i Holandije
Hrvatska šokirala Brazil, "vatreni" nakon penala eliminisali prvog favoritaGetty © Laurence Griffiths

Hrvatska fudbalska bajka se nastavlja, a ni premoćni Brazil nije mogao da je zaustavi, pošto su nakon penal serije, "vatreni" bili uspešniji, za veliko slavlje povodom plasmana u polufinale Svetskog prvenstva u Kataru.

Trend koji su započeli na Mundijalu u Rusiji, izabranici Zlatka Dalića nastavili su i u Kataru, pošto su novu istorijsku pobedu zabeležili nakon produžetaka i penala.

Nije tako delovalo većim tokom meča, pogotovo ne kada je na tri minuta do kraja produžetaka, južnoamerička selekcija imala prednost.

Ipak, gol Petkovića koji je izborio penal seriju, a onda hladnokrvnost izabranika Zlatka Dalića u istim, presudio je Brazilu i eliminisao ga sa Svetskog prvenstva.

Brazil je čitavim tokom meča bio željan igre, golova i pobede, ali je golman Hrvatske Livaković bio na vrhuncu zadatka i odigrao meč karijere.

Prvih 45 minuta proteklo je u odmeravanju snaga i rovovskoj borbi na sredini terena za svaku loptu.

Hrvatska je prvu i jedinu šansu u tom delu meča imala u 13. minutu, kada je Perišić u petercu lošije zahvatio loptu, dok je Brazil prilike za gol imao preko Vinisijusa i Nejmara.

Drugo poluvreme proteklo je potpuno u znaku "karioka", koji su na sve načine pokušavali da pronađu rupu u odbrani rivala i nekako savladaju Livakovića.

Ređali su se pokušaji Nejmara, Antonija, Rišarlisona, Pakete, ali je Livaković "začarao" svoju mrežu, koja je nakon 90 minuta ostala netaknuta.

Meč je otišao u produžetke, druge zaredom koje su fudbaleri Hrvatske odigrali na ovom prvenstvu.

Nije se to previše odrazilo na njihovo fizičko stanje, pošto je i u dodatnih pola sata, Hrvatska izgledala praktično isto. Disciplinovano, organizovano i požrtvovano.

Brazil je imao loptu u nogama, stvarao prilike, ali se dobrano mučio da dođe do vođstva.

To se napokon desilo u nadoknadi prvog produžetka, kada su sjajnu akciju i dupli-pas odigrali Paketa i Nejmar, a zvezda "karioka" i PSŽ-a morala je da zaobiđe i golmana rivala, kako bi potom "zakucala" loptu u mrežu.

Delovalo je da će to biti dovoljno za pobedu Brazila, ali tako se nisu pitali fudbaleri Hrvatske, konkretno Dinamo Zagreba.

Kontra napad "vatrenih", Oršić je probio po levoj strani, poslao povratni pas ka Petkoviću, koji uz pomoć bloka, matira Alisona za pravi šok na tribinama.

Hrvatska je došla do izjednačenja, koje je ostalo na snazi do kraja produžetka, pa je meč otišao u penal seriju.

A tamo, desilo se ono na šta su Hrvati navikli fudbalski svet.

Četiri izvođača sa stoodstotnim učinkom, pošto su Vlašić, Majer, Modrić i Oršić maestralno izveli jedanaesterce i stavljali Brazilce na veliki pritisak.

Prvi izvođač penala za Brazil bio je mladi Rodrigo, kojeg je Livaković pročitao.

Potom su bili precizni Kazemiro i Pedro, samo da bi Markinjoš u odlučujućem penalu pogodio stativu.

Hrvatska je tako eliminisala prvog favorita za osvajanje pehara šampiona sveta i plasirala se u polufinale Mundijala u Kataru.

Tamo će za rivala imati boljeg iz duela Holandije i Argentine, koji se sastaju od 20.00 časova.

• 9. dec 2022 • 18:45

18:45

Gotovo je! Hrvatska je u polufinalu Svetskog prvenstva u Kataru

"Malu mrežicu" pogodio je Oršić, čime je nastavio stopostotni učinak hrvatskih fudbalera i prebacio pritisak na Markinjoša.

Fudbaler PSŽ-a i brazilske selekcije, pogodio je stativu, čime je Hrvatska pobedila Brazil u penal seriji sa 4:3.

• 18:44

Treća serija: Brazil - Hrvatska 2:3

Modrić je više nego rutinski postigao pogodak za Hrvatsku.

Pedro je uzvratio istom merom, te održao Brazil u životu.

• 18:43

Druga serija: Brazil - Hrvatska 1:2

Kao i Vlašić, Lovro Majer je po sredini postigao gol.

Prvi gol za Brazil u penal seriji postigao je Kazemiro.

Hrvatska vodi sa 2:1.

• 18:39

Prva penal serija: Brazil - Hrvatska 0:1

Vlašić je prvi šutirao, poslao loptu po sred gola i prevario Alisona.

Za Brazil, prvi je šutirao Rodrigo, čiji udarac brani Livaković.

• 18:35

Kraj drugog produžetka: Brazil - Hrvatska 1:1

Ni nakon dodatnih 30 minuta, pobednik nije poznat, pa će penal serija odlučiti prvog polufinalistu Svetskog prvenstva u Kataru.

• 18:33

120' - Majer pokušao da donese preokret

Pokušao je Majer da sa distance savlada Alisona, ali lopta odlazi pored gola Brazila.

• 18:30

117' - GOL! Hrvatska dolazi do izjednačenja, Petković pogađa za 1:1

Hrvatska je šokirala Brazil u 117. minutu, Oršić je probio po levoj strani, poslao povratni pas u šesnaesterac Brazila, a tamo Bruno Petković, uz malu pomoć bloka, matira Alisona, kojeg je uhvatio na "krivoj nozi", čime je doneo izjednačenje svojoj selekciji.

• 18:16

Kraj prvog produžetka: Brazil - Hrvatska 1:0

Brazil nakon dodatnih 15 minuta vodi sa 1:0, golom Nejmara u 105. minutu.

• 18:13

105' - GOL! Brazil napokon dolazi do vođstva, Nejmar "zakucava" u mrežu

"Karioke" su napokon savladale Livakovića i došle do gola.

Fenomenalan dupli-pas Nejmara i Pakete, a potom i finta šuta Nejmara, kojom je izbacio i Livakovića iz ravnoteže, što ga je ostavilo pred praznim golom, a Brazilac je zakucao loptu u mrežu i doneo svojoj selekciji prednost od 1:0.

• 18:09

103' - Brozović šutira preko gola

Hrvatska je imala izglednu poziciju za gol u 103. minutu, ali je Brozović, uprkos tome što je imao dovoljno vremena i prostora da se namesti, šutirao preko gola Brazila.