EU poručuje građanima da nastave sa štednjom gasa
Evropljani moraju da održe smanjenu potrošnju prirodnog gasa uvedenu nakon sankcija usmerenih na ruski energetski sektor, prema nacrtu predloga Evropskog saveta objavljenom u utorak.
U predlogu se navodi da nivo potražnje od najmanje 15 odsto ispod prosečne potražnje između aprila 2017. i marta 2022. treba da se održava na dobrovoljnoj osnovi još godinu dana, uprkos tvrdnji da je isto ili veće smanjenje u prethodnom periodu uspešno postiglo svoje ciljeve.
Iako Savet tvrdi da su smanjenjem potražnje doveli do diverzifikacije ponude, snižene i stabilizovane cene, i većih rezervi u skladištima, štednja se mora nastaviti još godinu dana, insistira se u preporuci, uz ocenu da bi dodatna korist bila pomeranje EU bliže cilju neto nultih emisija ugljenik-dioksida.
Ukoliko Evropljani ili njihovi lideri ne budu spremni da smanje potrošnju fosilnih goriva, rezolucija dozvoljava da "dobrovoljne" mere štednje postanu obavezne.
Brisel je nedavno potvrdio da petogodišnji sporazum o tranzitu gasa preko Ukrajine sa ruskim "Gaspromom" neće biti obnovljen kada istekne krajem marta.
Uprkos donošenju 13 paketa sankcija od 2022, u nastojanju da suzbije rusku ekonomiju kao odgovor na Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, EU je prošle godine potrošila skoro 30 milijardi evra na uvoz ruske nafte, naftnih derivata i prirodnog gasa.
Istovremeno, 15 odsto kompanija u Nemačkoj, tradicionalno najjačoj ekonomiji EU ali i najvećem potrošaču ruskog gasa, nalazi se u nevolji, saopšteno je iz konsultantske kuće "Alvarez i Marsal" ranije ovog meseca.
Mnogi analitičari za to krive visoke cene energije i predviđaju da najgore tek dolazi, s obzirom da se nazire kriza nekretnina, jer kompanije koje više ne mogu sebi da priušte da plate kancelarijski prostor, pored ostalih sekundarnih efekata, ne ispunjavaju platne obaveze.