Kraj za "orlove" na Evropskom prvenstvu

Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala sa Danskom 0:0 u odlučujućoj utakmici Evropskog prvenstva u Nemačkoj
Kraj za "orlove" na Evropskom prvenstvuGetty © Daniel Löb/picture alliance

Ove večeri u Minhenu "nije moglo biti ono što ne biti ne može", pa se Srbija, još jednom na velikom takmičenju, oprašta od istog nakon grupne faze.

Nije pomogla nipodrška najboljeg tenisera svih vremena, koji je došao u Minhen da bodri "orlove".

Veliko bi iznenađenje bilo da je Srbija pobedila Dansku u odlučujućem meču, nakon poraza od Engleske u prvom kolu, a zatim i remija sa Slovencima u drugom.

Tu nije moglo doći do iznenađenja, ali zato jeste pre meča.

Ne samo da je selektor Dragan Stojković Piksi iznenadio protivnika, već je iznenadio i navijače Srbije postavom.

Prvi put na turniru, počeo je sa jednim napadačem, a u timu je prve minute dobio Srđan Mijailović, koji je igrao po desnom boku.

Iza Aleksandra Mitrovića dvojica fudbalera - Lazar Samardžić i Saša Lukić.

Meč je počeo sporo, obe ekipe su bile oprezne, ali je Danska imala inicijativu.

Danci su igrali sve sigurnije, ali su "orlovi" u defanzivi bili čvrsti, kompaktni, pa su Danci teško dolazili do konkretnih prilika.

Međutim, iako je u početku ohrabrivala igra u defanzivi, brinula je igra "orlova" u napadu - nisu dugo uspevali da sačuvaju loptu u svom posedu, a za 45 minuta nisu uspeli niti jedan udarac da upute ka golu.

Danci su najozbiljnije pretili u 16. minutu, kada je Bah šutirao glavom pored gola, ali i pet minuta kasnije kada je Kristijan Eriksen precizno šutirao, ali je Predrag Rajković buio na visini zadatka.

U drugo poluvreme, Srbija je ušla u drugačijem sastavu i sa drugačijom idejom.

Na teren su ušli Luka Jović i Dušan Tadić, umesto Samardžića i Gudelja.

Srbija je zaigrala sa dvojicom napadača u drugom delu igre.

Prvi dobar napad Srbije je umalo završio golom. Zapravo jeste, ali je bio ofsajd.

Lukić je divno proigrao Jovića, njegov prvi pokušaj je izblokiran, ali je iz drugog uspeo da pošalje loptu pred gol, a jedan defanzivac je skrenuo u gol.

Ipak, Jović je bio u minimalnom ofsajdu, pa je gol poništen.

Iako je ta situacija pokazala da "orlovi" mogu biti opasni i ofanzivni, brzo je Danska ponovo uspostavila kontrolu i zaigrala svoju igru.

Međutim, kao i u većem delu meča, Danci su bili primorani da prete sa distance.

Srećom, udarci Hjulmanda i družine bili su izuzetno neprecizni.

Najopasniji po gol Srbije je bio Janik Vestergord, kada je glavom posle kornera šutirao pravo u Rajkovića.

Piksi je sve karte bacio na napad u 67. minutu, kada je priliku dobio i treći napadač - Dušan Vlahović, koji je ušao umesto Ivana Ilića.

Mitrović je u 81. minutu dobro gađao, ali ovaj, jedan od retkih pokušaja, završio je pored gola.

U završnici je Srbija, istina, pritiskala i pokušavala, ali do gola koji bi doneo prolaz - nije mogla.

Tako će u narednu fazu grupe C Engleska sa prvog mesta (pet bodova). Danska će sa drugog mesta sa tri boda, koliko ima i trećeplasirana Slovenija.

Srbija, posle tri meča, ima dva boda i oprašta se od turnira.

• 25. jun 2024 • 22:53

22:53

90+5' Kraj meča

Srbija - Danska 0:0.

• 22:52

Remi Engleza i Slovenaca

Utakmica između Engleske i Slovenije završen je nerešenim rezultatom - 0:0.

• 22:50

90+2' Sergej je probao sa ivice kaznenog prostora

U dobroj pozciji je bio Milinković-Savić, ali je Šmajhel dobro postavljen i lako brani.

• 22:50

90' Pet minuta nadoknade

Igraće se još pet minuta.

• 22:47

89' Vlahović glavom preko gola

Milinković-Savić je oštro centrirao, Vlahović pokušao glavom, ali preko gola.

• 22:45

87' SMS je na terenu

Umesto Lukića, u igri je Sergej Milinković-Savić.

• 22:44

87' Sada je utrčao na teren navijač

Prekinut je meč na kratko, dok se ne izbaci navijač koji je utrčao na teren.

• 22:44

86' Umalo gol Danaca

Mele je centrirao pred sam gol, Živkovičč i Dolberg su išli na loptu, koja je, srećom, završila iza gola.

• 22:42

84' Žuti za Mitrovića

Pao je Mitrović u kaznenom prostoru, žustro tražio penal i ušao u duel sa Andersenom.

• 22:41

83' Sada Mitrović glavom