Srbija i Balkan

"I da znam gde je sahranjen, neću vam reći pa da ćete crć": Dan kada je pogubljen Draža Mihailović

Čiča Draža je rehabilitovan 2015. pošto je utvrđeno da presuda kojom je osužen na smrt doneta u nezakonitom procesu iz političkih i ideoloških razloga
"I da znam gde je sahranjen, neću vam reći pa da ćete crć": Dan kada je pogubljen Draža Mihailović© A.K./ATAImages

General Jugoslovenske vojske u otadžbini i vođa četničkog pokreta u Drugom svetskom ratu Dragoljub Draža Mihailović, pogubljen je na današnji dan, 17. jula 1946, u Beogradu.

Nova vlast ga je uhapsila po okončanju Drugog svetskog rata i posle kratkog suđenja ga je osudila na smrt streljanjem. Ni dan-danas nije poznato gde se nalazi njegov grob.

Pokojni partizanski general Jovo Kapičić, koji je više puta govorio o svom učešću u hapšenju Mihailovića, govorio je medijima: "I da znam gde je sahranjen, neću vam reći pa da ćete crć'."

Kao potencijalne lokacije generalovog grobnog mesta pominjani su Ada Ciganlija, Lisičiji potok, Dedinje...

Ne bi li se očuvalo sećanje na Čiča Dražu, u Beogradu je prošle godine otvoren muzej posvećen generalu general kraljevske jugoslovenske vojske, u Bregalničkoj ulici, u kući na mestu gde je živeo sa porodicom od 1931. do početka rata. Takođe, Čiča Draža je "dobio" i skulpturu.

"U Bregalničkoj ulici, na mestu gde je bila njegova kuća, otkrivamo spomenik bezgrobnog generala Mihailovića, vrhovnog komandanta bezgrobne Jugoslovenske vojske u otadžbini. Njegova ulica se mogla zvati i Cerska, i Suvoborska, i Kajmakčalanska, i Solunska, i Albanske golgote, i Ravnogorska - i u svakoj bi bilo mesto spomeniku generala Mihailovića", rekao je na otvaranju 23. oktobra 2023. pesnik Matija Bećković.

Podsetio je tom prilikom da su generala na kraju "ostavili svi", ali se on nije "odrekao nikoga".

"Ostavljen od svih spasavao je američke i britanske pilote. Pod najvećim mukama i najgorim klevetama linčovanja general Mihajlović je ponavljao samo jedno, a to je da nikada, nigde, ni po koju cenu pod njegovom komandom nije bilo saradnje sa okupatorom", dodao je Bećković i naglasio da bez pomirenja nema ni nade, ni spasenja.

Inače, Viši sud u Beogradu rehabilitovao je Dragoljuba Mihailovića 2015. i vratio mu građanska prava koja su mu bila oduzeta u procesu koji je protiv njega vodio komunistički režim 1946. godine.

Sud je usvojio zahtev za rehabilitaciju i poništio presudu kojom je Mihailović bio osuđen na smrt. Utvrđeno je da je sporna presuda doneta u nezakonitom procesu iz političkih i ideoloških razloga, a sam sudija rekao je da se odlučivalo isključivo o tome da li je Mihailović imao pravično suđenje, a ne o činjenici da li je bio ratni zločinac.

image