Srbija i Balkan

Rukopisi za Nacionalnu čitanku pod lupom: Pitki sadržaji, popravljaju čitalačku pismenost đaka

Nacionalne čitanke se uvode od ove školske godine, a prvi će ih dobiti učenici prvog i drugog razreda osnovnih škola
Rukopisi za Nacionalnu čitanku pod lupom: Pitki sadržaji, popravljaju čitalačku pismenost đaka© TANJUG/ Vlada AP Vojvodine/ Arpad Gergelj

Stručnjaci Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja pregledaju rukopise koji treba da uđu u nacionalnu čitanku za osnovce prvog i drugog razreda, izjavila je danas zamenica direktora te ustanove Dejana Milijić Subić.

Uz napomenu da je reč je o "kompleksnom poslu", za Fonet ističe da zato ne može tačno da precizira kada će biti završen.

"Daćemo sve od sebe da to što pre i kvalitetnije obavimo", rekla je Milijić Subić.

Ona je navela da se tim Zavoda ne bavi strukturom nacionalne čitanke, već time da li su činjenice koje se pominju tačne.

Milijić Subić je dodala da na pregledu materijala ne radi ona lično, ali da su njene kolege ocenile da je sve primereno uzrastu i đacima prvog i drugog razreda.

"Stručne kolege kažu da je sve urađeno veoma pitko i da bi moglo da popravi čitalačku pismenost naših đaka", rekla je sagovornica Foneta.

Nacionalnu čitanku štampaće "Službeni glasnik", a direktor te izdavačke kuće Mladen Šarčević rekao je za Fonet da su oni spremni i da, čim materijal bude stigao, nacionalne čitanke mogu da isporuče u roku od 20 dana.

"Posao štampanja nacionalnih čitanki dobili smo regularno, na tenderu", napomenuo je Šarčević, koji se nada da će knjige do đaka stići za oko mesec dana.

Prema njegovim rečima, štampaće se oko 130.000 nacionalnih čitanki, pošto se trenutno radi o đacima prvog i drugog razreda, a te generacije imaju oko 65.000 đaka.

Nacionalne čitanke se uvode od ove školske godine, a prvi će ih dobiti učenici prvog i drugog razreda osnovnih škola.

Prema Zakonu o udžbenicima, Nacionalna čitanka imaće ulogu u razvijanju nacionalnog identiteta, pripadnosti državi, kao i poštovanje i očuvanje srpskog jezika, tradicije i kulture.

image