Srbija i Balkan

Vučić: Situacija na KiM nije laka, Priština i zvanično krši Vašingtonski sporazum

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je govorio o prijavi Prištine za članstvo u EU i naglasio da privremene institucije i zvanično krše Vašingtonski sporazum
Vučić: Situacija na KiM nije laka, Priština i zvanično krši Vašingtonski sporazum© Танјуг/Милош Миливојевић

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas boravi u radnoj poseti Mađarskoj. Sa predsednicom te zemlje Katalin Novak susreo se na prelazu Kelebija - Tompa, gde su obišli privremene granične barijere.

Pored razgovora o jačanju mera na granicama i daljem, pojačanom praćenju toka migrantske krize, Vučić se dotakao i aktuelnih političkih pitanja odnosno situacije na Kosovu i Metohiji. Predsednik je istakao da situacija na KiM nije laka, ali da će Srbija nastaviti da se bori.

"Juče sam imao razgovore sa evropskim i američkim predstavnicima, situacija je veoma komplikovana, daćemo sve od sebe da sačuvamo mir i stabilnost", kaže Vučić.

Predsednik je govorio i o prijavi Prištine za članstvo u EU i naglasio da privremene institucije i zvanično krše Vašingtonski sporazum. Napomenuo je da će javnost večeras, nakon sednice Vlade Srbije, dobiti odgovore u vezi rezolucije 1244 UN, ali i u vezi povlačenja priznanja takozvanog Kosova od strane mnogih zemalja.

"Ovo što rade pojedine zemlje u Evropske unije jeste kršenje ugovora o EU člana 49, jer uslov da tražite članstvo u EU je da budete evropska država. Ne znam po kom kriterijumu se gleda da li je neko država ili ne, da li tako misli jedna, pa makar to bila i najveća članica EU ili to misle sve, ili po članstvu u Ujedinjenim nacijama. Ali, na sve to smo naučili i moraćemo da se borimo", zaključio je predsednik Srbije.

Ojačavamo granicu prema Severnoj Makedoniji

Vučić se zahvalio predsednici Mađarske Novak na pozivu i naglasio da će Srbija nastaviti da jača mere na granicama.

"Zahvalan sam što smo na nedeljnom nivou počeli da razgovaramo o problemima i da ih rešavamo zajednički. Srbija je krenula sa ukidanjem slobodnih viza za pojedine zemlje odakle je dolazio značajni broj migranata, to su Tunis, Burundi, Gvineja Bisao i Indija, a to je u skladu sa onim što od nas zahteva Evropska unija", rekao je Vučić.

Poručio je da će Srbija nastaviti da preduzima mere po pitanju sigurnosti i bezbednosti građana.

"Drugo što smo preuzeli je ojačavanje naših granica prema Severnoj Makedoniji jer ove godine imamo četiri puta uvećan priliv ilegalnih migranata, i 3,6 puta uvećan priliv migranata iz Bugarske. Samo sa teritorije Severne Makedonije smo sprečili 45.965 ilegalnih ulaza. U Mađarskoj je ta brojka 260.000", istakao je Vučić.

Predsednik je naglasio da Srbija i Mađarska imaju najbolje odnose u istoriji i da veruje da će tako biti i u budućnosti.

Novak: Sve više ilegalnih migranata

Mađarska predsednica obratila se medijima i ocenila da je neophodno proširiti saradnju po pitanju ilegalnih migracija.

"Da bismo čuvali mir, moramo da obezbedimo da kontakti ostanu van naših granica, da napravimo razliku između migranata i ilegalnih migranata. Migranti su sve agresivniji, sve je više krijumčara ljudi. Oni koji ilegalno prelaze granicu i još su agresivni prema onima koji brane granicu. U tom cilju potrebno je da proširimo saradnju, hvala našim prijateljima što su danas ovde", rekla je Novak.

Ona je istakla da se pritisak ilegalnih migranata sve više povećava. Do danas je osujećeno više od 271.000 slučaja ilegalnog pokušaja prelaska granica.

Barijera buga 175 kilometara

Vučić i Novak su razgovarali sa predstavnicima različitih graničnih službi Mađarske, a održana je prezentacija tehničkih uređaja i opreme.

Mađarska je još 2015. postavila barijere duž granice sa Srbijom, u dužini od 175 kilometara, koje su u međuvremenu dodatno ojačane.

Predstavnici Srbije, Mađarske i Austrije su u novembru, tokom susreta u Beogradu, potpisali Memorandum o saradnji tri zemlje kako bi se što efikasnije borile protiv ilegalnih migracija.

Tada je dogovoreno i tri zemlje zajednički angažuju veći broj policajaca na granici prema Severnoj Makedoniji, kao i da uključe i značajnu opremu, automobile sa termovizijskim kamerama, kako bi se odbrana od ilegalnih migracija prebacila na južne granice.

image