Sve više maloletnika u kandžama kocke: Može li se izmenama Zakona tome stati na put
Svaki treći petnaestogodišnjak u Srbiji se bar jednom u životu kockao, pokazalo je poslednje istraživanje Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut". Posebno zabrinjava podatak da 5,7 odsto učenika prvog razreda srednje škole pokazuje znake problematičnog kockanja, zapostavljaju školu, učenje.
Procenjuje se da u Srbiji ima oko 300.000 zavisnika od kocke, a to su uglavnom mladi do 25 godina. Među njima je sve više maloletnika.
Odavno je upaljena "crvena lampica" da nešto mora ozbiljno da se preduzme. Vlada Srbije je na poslednjoj sednici usvojila izmene i dopune Zakona o igrama na sreću, kojima su propisana brojna ograničenja za osobe mlađe od 18. godina što se tiče kocke.
Novim zakonskim rešenjima predviđeno je obavezno proveravanje godišta svakoj osobi koja ulazi u automat klubove i kladionice, a vlasnici su dužni da na vidno mesto istaknu tekst sa upozorenjem da kockanje može da izazove zavisnost i da je strogo zabranjeno za maloletnike.
Srbija zauzima neslavno drugo mesto u Evropi po broju kladionica po glavi stanovnika. Ono što je do sada predstavljalo ozbiljan problem je što se u kladionicama služi alkohol po znatno nižim cenama od onih u kafićima. Tako srednjoškolci za džeparac koji im roditelji daju mogu da se klade, ali i da piju.
Izmenama zakona predviđena je zabrana služenja hrane i alkoholnih pića sa više od pet odsto alkohola u kladionicama i automat klubovima.
U svet kocke mladi uglavnom ulaze iz zabave. Počinju sa tiketima od 50 i 100 dinara, a onda se ulog povećava. Među mladima je sve popularnije onlajn klađenje. To je oblast koju je najteže regulisati.
Pokušaj da se pronađe rešenje
Zakonodavac je i u toj oblasti pokušao da nađe rešenje kroz omogućavanje pristupa informaciono-komunikacionim sistemima onih koji organizuju onlajn klađenje, odnosno obaveze obezbeđivanja pristupa njihovim bazama podataka.
U predlogu izmene Zakona uvodi se i obaveza utvrđivanja identiteta igrača prilikom registracije za onlajn igre, kako bi se maloletnicima onemogućilo učešće, dok će priređivači igara biti u obavezi da Upravi za igre na sreću omoguće pristup njihovom linku video-nadzora.
U ustanovama gde se leče zavisnici od kocke, kažu da imaju sve više srednjoškolaca koji traže pomoć. Reč je, uglavnom, o mladićima od 15 do 18 godina.
Psihijatar Ivica Mladenović, koji se bavi lečenjem od bolesti zavisnosti, kaže da je važno što država pokušava da reguliše tu oblast.
"Videćemo kako će se proveravati da li su oni koji dolaze u kladionice punoletni. Najviše izazova biće za onlajn klađenje, jer je to jako komplikovana priča. Verovatno je zakonodavac našao neki model", rekao je Mladenović za RT Balkan.
U svet kocke mlade obično uvlače vršnjaci, ali se dešava da to budu i članovi porodice - otac, deda, ujak, stric.
"Poražavajuće je da ih u ceo taj cvet nekada nesvesno uvodi porodica. Dešava se da otac ili deda povedu dete sa sobom kada idu u kladionicu i u šali mu daju da popuni tiket umesto njih. Treba imati u vidu da ako se otac, deda, stric kockaju, velika je vertovatnoća da će se i dete kockati. Na to se mora obratiti pažnja, tu porodica snosi veliku odgovornost", kaže Mladenović.
Onlajn klađenje
Popularizacijom onlajn klađenja, kockarnice su došle mladima u sobu. Psihijatri kažu da je tanka linija između kockanja iz radoznalosti sa malim iznosima i patološkog kockanja.
A kada je momenat da se potraži pomoć lekara i šta je alarm na koji roditelji treba da reaguju?
Mladenović navodi da su to zapostavljanje škole i prve krađe od roditelja zbog kocke.
"Oni su premali da ulaze i zelenaške dugove, već uglavnom kradu od roditelja. Prodaju vredne stvari po niskim cenama", objašnjava Mladenović.
Prva krađa često nije povod da roditelji dete odvedu kod lekara. Pokušavaju sami to da kontrolišu.
"Kada shvate da dete odbija da ide u školu, da ima druge aktivnosti oni ih dovode na lečenje. Kod onlajn klađenja roditelji su potpuno nemoćni. Skeptičan sam da to i zakonski može da se reši, jer se na globalnom nivou teško rešava", navodi psihijatar.
Kockanje jednog člana, može da uništi celu porodicu i što duže traje, teže se i leči. Odvikavanje od kocke traje više godina, a što je najvažnije u proces lečenja mora da bude uključena cela porodica.