Baza nelegalne KBS kod Podujeva - za dronove?
Infrastruktura tzv. kosovskih bezbednosnih snaga se širi sa jednom vrlo snažnom političko-propagandnom porukom - da mogu da razmeste svoje snage ka područjima koja se orijentisana ka centralnoj Srbiji. Baza tzv. KBS Dumoš nalazi se na strateškom mestu zbog čega će Beograd morati da prati situaciju, jer bi mogla da služi za izviđanje i potencijalno dejstvovanje bespilotnih letelica.
Ovako vojni analitičari komentarišu nedavno zauzimanje imovine bivšeg aerodroma Dumoš kod Podujeva za potrebe nelegalne vojske tzv. Kosova, koja prema Rezoluciji 1244 ne bi smela da postoji.
Viši savetnik ISAK fonda Marko Savković pretpostavlja da je namera da se pre svega, "pod kontrolom Prištine nađe jedna efektiva koja se može koristiti kako za lansiranje bespilotnih letelica tako i sutra za neke druge efektive kojom vojska Kosova, snage tzv. KBS-a budu raspolagale".
"Na strateškom je mestu, blizu administrativne linije. Dakle, postoji mogućnost izviđanja, mogućnost dejstvovanja u nekoj drugoj situaciji i negde je i to za one koji podržavaju politiku premijera Kurtija još jedan indikator jačanja te neke snage njihovih oružanih snaga", navodi Savković za "Kosovo onlajn".
Savković ističe da je uveren da će država Srbija pomno pratiti razvoj situacije i podseća da je "odluka o preuzimanju aerodroma Dumoš u skladu sa odlukom vlasti u Prištini da jačaju snage bezbednosti".
Bez obzira što smatra da je prisustvo Kfora, odnosno NATO garant, Savković smatra da ne treba očekivati direktan konflikt zato što ne postoji "stvarna ravnoteža snaga, ali upozorava da ne treba isključiti ni jedan scenario koji bi išao u tom pravcu.
"Mislim da nema tu stvarne ravnoteže snaga, ali sve dok je Kfor, odnosno misija NATO-a prisutna, prosto isključujem mogućnost direktnog konflikta. Ali, moramo biti svesni da proteklih nekoliko godina imamo stalno zaoštravanje, imamo nasilje, oružane incidente, razmeštanje snaga, tako da ne bismo smeli ni jedan scenario da isključujemo, ali nadam se, izražavam veru i uverenje zbog ljudi koji žive na tom prostoru da do toga neće doći", zaključuje Savković.
Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je da davanje aerodroma Dumoš na korišćenje tzv. KBS-u snažna političko-propagandna poruka premijera Aljbina Kurtija, ali da bez obzira na sve intenzivnije naoružanje, Kosovo neće imati i borbene avione.
"To je deo političke konstrukcije koja je vrlo čitljiva. Treba pokazati snagu, treba uveriti onaj deo javnog mnjenja koji je vrlo bitan za izbore za sadašnjeg premijera Kurtija, da se radi mnogo na zaštiti od Srbije", izjavio je Radić za "Kosovo onlajn".
Dodaje da je ova poruka upućena onoj kategoriji stanovništva koje treba uveriti da se čini sve kako bi se Kosovo zaštitilo.
"Od koga štitite? Od Srbije? Pa šta to Srbija treba da uradi? Pa nije bitno, bitno da su te baze u blizini Srbije. U tom kontekstu treba posmatrati širenje lokacija na kojima su razmešteni pripadnici kosovskih bezbednosnih snaga. Naravno, kada pogledamo mapu, plan je da to budu tačke što bliže administrativnoj liniji, što bliže centralnoj Srbiji", kaže Radić.
Ministarstvo odbrane i nelegalne tzv. kosovske bezbednosne snage preuzele su početkom imovinu bivšeg aerodroma Dumoš u blizini Podujeva. Tzv. kosovski ministar odbrane Ejup Maćedonci je preuzimanje imovine aerodroma nazvao "strateškom tačkom za povećanje odbrane i bezbednosti Kosova".