Zabrinjavajući podaci, Dačić: Prošle godine izrečeno 32.000 mera zabrane prilaska žrtvama nasilja
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je tokom protekle godine odgovornima za nasilje u porodici izrečeno 32.000 hitnih mera zabrane prilaska žrtvama.
Govoreći na otvaranju tribine "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" na Kriminalističko-policijskom univerzitetu, Dačić je rekao njegovo Ministarstvo i Vlada Srbije prepoznaju borbu protiv nasilja nad ženama kao prioritetnu aktivnost.
Naveo je da je MUP sproveo kampanju "Umesto komšiji prijavi policiji", sa ciljem da se, osim žrtava nasilje u porodici, osnaži i celo društvo, da ne sme da okreće glavu od takvih pojava i da mora da je prijavi.
"Borba protiv nasilja nad ženama je bitna tema koja je opomena za svako društvo. Da bi se izborili sa tim problemom moramo raditi zajedno i koordinisano, a jedna od najvažnijih stvari je prevencija i podizanje svesti o tome. Pre svega, važno je da ne okrećemo glave kada se susretnemo sa tim problemom. Žene moraju da znaju da nisu same u tome i mi moramo da ih ohrabrimo da prijave takve pojave", rekao je ministar.
Kako je rekao, uvođenje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici u junu 2017. omogućilo je da policija reaguje i pre samog počinjenog krivičnog dela i to je, kako je rekao, prvi preventivni zakon koji je donet, koji omogućava institucijama da brzo, sinhronizovano i efikasno odgovore na nasilje.
"Za godinu dana se izrekne 32.000 zaštitnih mera zabrane prilaska odgovornima za nasilje u porodici. To nije malo, naravno nisu sve muškarci, ima i nasilja u drugom smeru, ali u najvećoj meri su muškarci. To nisu podaci preko kojih možemo olako da pređemo", naglasio je Dačić.
Dodao je da moramo da učinimo da nasilno ponašanje ne bude to koje ćemo da relativizujemo i opravdavamo.
"Kada ga učinimo društveno neprihvatljivim tada će se smanjiti broj slučajeva nasilja u porodici", rekao je Dačić.
Naglasio je da je neophodna edukacija najmlađih na tu temu, kako da prepoznaju nasilje u porodici. "Nasilje u porodici nije privatna stvar, već je neophodno da svi koji prepoznaju takvu situacije je i prijave, jer tako mogu da spasu nečiji život. Žene su osnažene da prijavljuju i u mnogo većem procentu prijavljuju nego ranije. Ovih 16 dana aktivizma treba pretvoriti u 365 dana da to postane naša svakodnevica", rekao je Dačić.
Dodao je da su Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici uvedene dve nove odredbe- proganjanje i polno uznemiravanje, čime je jasno stavljeno do znanja da je kažnjivo svako nepristojno ponašanje prema ženi na javnom ili bilo kom drugom mestu. Dačić je naglasio da je u borbi protiv nasilja neophodna edukacija najmlađim uzrastima, u čemu su uključeni policijski službenici MUP-a kroz svoje preventivne aktivnosti na podizanju svesti i obrazovanju učenika na tome kako da prepoznaju i spreče nasilno ponašanje.
On je podsetio i da je Srbija 2013. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju - Međunarodni sporazum Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kao i da su Vlada i MUP preduzeli mnogobrojne aktivnosti za postizanje cilja ove Konvencije.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović istakla je da je ovogodišnja kampanja protiv rodno zasnovanog nasilja specifična, jer ističe ličnu odgovornost i podizanje građanske svesti za delovanje i za reagovanje protiv svih oblika nasilja prema ženama.
"Sistem prosvete koji vodim posebnu pažnju posvećuje zaštiti dece i mladih, ali istovremeno predstavlja sistem kojim se menja svest budućih građana i građanki, naglašavajući da ravnopravnost svih u društvu ide ka nultoj toleranciji na nasilje. To je naše strateško opredeljenje, tako učimo mlade u školama. Zakonski i podzakonski akti, kojima se zabranjuje svaka vrsta nasilja u društvu, kontinuirano se unapređuju", istakla je ministarka.
Dodala je da je važno da udvostručimo snagu i usmerimo energiju u osnaživanje žena i devojčica da prijave svaki vid nasilja i zatraže podršku sistema.
Globalno, više od 700 miliona žena, skoro svaka treća, u svom životu doživi neki oblik tog nasilja. Studije pokazuju da se samo oko 30 odsto zločina tog nasilja prijavi nadležnim institucijama.