Kako se Amerika u Srbiji bori protiv kineskog i ruskog "malignog uticaja"
Srbiju od laži iz inostranstva čuva Amerika. Ispod kodnog imena FIMI, otkriva sajt ambasade SAD, odvija se operacija "suzbijanja dezinformacija i stranog uticaja". Za borbu sa ino-lažima u 2024. izdvojili su 200.000 evra. Toliko je, ocenili su, dovoljno da "srpskim potrošačima vesti i informacija obezbede objektivno, na činjenicama zasnovano izveštavanje".
Za ovu borbu mogle su do 18. avgusta 2024. da se prijave medijske i produkcijske kuće, profesionalna udruženja novinara, nevladine organizacije, kao i katedre novinarstva na državnim univerzitetima u Srbiji. Onima koje odaberu diplomatski skauti garantovan je grant od 20.000 do 75.000 dolara.
Od njih se očekuje da obezbede, kako navode Amerikanci, objektivno, isključivo na činjenicama potkovano izveštavanje o temama koje se ovde najčešće boje lažima. Takav pre svega tretman ima odnos SAD i Srbije, ali, naglašavaju, ne treba se ograničiti samo na srpsko-američku stvar. Sa dužnom novinarskom pažnjom odabrani će se pozabaviti i odnosom naše zemlje sa Evropskom unijom i, posebno bolnom temom - NATO, uključujući još bolnije pitanje - potencijalno članstvo u Alijansi. Tu su i ekonomska integracija Srbije sa zemljama Zapadnog Balkana i Briselskim carstvom...
Neki od onih koji su dobili grant dobili su i zadatak da građanima Srbije, posebno onima od 18 do 30 godina, obezbede objektivno i istraživačko izveštavanje o "implikacijama kinesko-srpskih odnosa, suzbijajući rastući uticaj dezinformacija i stranih informativnih kampanja". U borbi sa ino-lažima nisu prevideli ni ruski uticaj. Tako je nekim grantovcima u opisu posla da pruže podršku "seriji predavanja američkih govornika o suzbijanju ruskih dezinformacija". Događaj će, kako je opisano, uključivati medijska pojavljivanja, diskusije sa predstavnicima studentskim i akademskih zajednica, novinarima i predstavnicima sektora civilnog društva.
Ambasada SAD je propisala i da se grant može utrošiti za proizvodnju medijskih sadržaja, razvoj aplikacija i veb sajtova, na kurseve, seminare, serije govora, radionice i druge oblike obuka za novinare, analitičare i medijske komentatore. Za šta god da su konkurisali to mora biti urađeno na srpskom jeziku, povezano sa srpskim medijskim prostorom i usmereno na srpsku publiku.
Pravo da konkurišu imale su organizacije sa sedištem u Srbiji, registrovane u Agenciji za privredne registre ili relevantnom sudu. Pojedinci nisu mogli da učestvuju.
Rezultate konkursa nisu objavili. Platforma GovTribe, koja inače pruža informacije o ugovorima i grantovima vladinih agencija u SAD, otkriva jednog od srećnih dobitnika - Institut za javnu diplomatiju. Podaci sa tog sajta pokazuju da je ovo malo udruženje, osnovano pre tri godine u Kragujevcu, dobilo 60.000 dolara da do 20. decembra 2025. poduči 20 ljudi kako da u TV debatama brane prozapadnu politiku.
Agencija za privredne registre otkriva da je ovo udruženje posvećeno "oblasti atlantskih integracija, jačanju demokratskih kapaciteta i međunarodne saradnje", a da je njegov zastupnik javnosti nepoznat Milan Srejović. Međutim, kao zaštitno lice ovog udruženja na televizijama se pojavljuje Ivan Miletić. Ovaj politički analitičar, koji se na društvenim mrežama predstavlja kao "javna ličnost i konsultant za pitanja iz oblasti ekonomije, međunarodnih odnosa i vojnih tehnologija", rado je viđen gost i na onim televizijama čija je uređivačka politika bliža vlasti, čak i onim koje prozapadni sektor optužuje za naklonjenost Rusiji, ali i na onim opoziciono orijentisanim. Pred malim ekranima ostavlja utisak odmerenog komentatora čije je srce ipak na Zapadu i pristojnog govornika koji slušaoce ostavlja u intelektualnoj magli.
Ko je dobio preostalih 140.000 dolara i ko će se još u Srbiji sa Amerikom boriti protiv stranih dezinformacija za sada nije poznato. Zanimljivije od toga je da rat fejk njuzu proglašavaju i finansiraju isti oni koji su diskreditovali istinu kada im ona nije bila po volji, poput kompromitujućih informacija iz laptopa Hantera Bajdena u vreme kada se njegov otac borio da dođe na čelo SAD. Isti oni koji su laži predstavljali kao činjenice kada im je to bilo potrebno, poput porekla korona virusa ili ruskog uticaja na pobedu Donalda Trampa 2016. Oni koji su tv prilog ili tekst proglašavali za lažan čim nije bio na poželjnoj političkoj strani, pa cenzuru proglasili za borbu protiv lažnih vesti. A kada je pobedio onaj kome se nisu nadali, odlučili da se odreknu fekt čekera u koje su se kleli.