Srbija i Balkan

Ideološki sukob među studentima u blokadi: Kome smetaju zapadne NVO, a kome srpske zastave?

Da li postoji veći simbol koji ujedinjuje društvo od državne zastave? Za pojedine studente izgleda zastava njihove zemlje nije dovoljno ujedinjujuća
Ideološki sukob među studentima u blokadi: Kome smetaju zapadne NVO, a kome srpske zastave?© F.S./ATAImages

Zastava Srbije, kao i zastava Kosova i Metohije sa natpisom "Nema predaje", postala je u Srbiji "ekstremističko i nacionalističko obeležje", saznali smo to danas iz saopštenja grupe pod nazivom "Studenti u blokadi".

Naime, nakon protesta koji je juče održan ispred Ustavnog suda u Beogradu, organizovanog s namerom da se pozove na poštovanje najvišeg pravnog akta u državi, očigledno je došlo do komešanja među studentima koji se predstavljaju kao organizatori skupa.

Zato je na nalogu na Iksu pod nazivom "Studenti u blokadi", danas objavljeno saopštenje u kojem se navodi da se studenti jasno i nedvosmisleno ograđuju od "svih ekstremističkih organizacija i nacionalističkih obeležja koja su se pojavila tokom protesta".

Podsetimo, protest je protekao mirno, ali uz isticanje zastava Srbije, Republike Srpske i Kraljevine Crne Gore i pozivanje na poštovanje Ustava u čijoj se preambuli navodi da je Pokrajina Kosovo i Metohija sastavni deo teritorije Srbije.

Studenti pak navode da prisustvo tih zastava i transparenata u prvim redovima protesta nije u skladu sa njihovim vrednostima i ciljevima.

Zanimljivo da se dodaje kako studenti "zahvaljuju svima koji im ukazuju na njihovo prisustvo, a mi ćemo se truditi da ih uklonimo".

Ko je to proglasio državnu zastavu za ekstremističku i dojavio to studentima?

Narativ o tome da su studenti sa srpskim zastavama "ubačeni element" potekao je još sinoć sa izveštavanja pojedinih televizija sa ovog skupa.

"Htela sam da popričam sa studentima gde je sve Ustav prekršen kada je u pitanju Kosovo i Metohija i nije mi jasno što su došli pa pobegli, ako može plenum koji je akciju osmislio da se javi, ko su deca sa crnim kapuljačama i ko ih šalje", napisala je sinoć reporterka sa skupa.

Na stranu to što autorka navodno ne zna kako se to Ustav krši po pitanju Kosova i Metohije, pa odgovor traži od studenata, danas već stiže ograđivanje organizatora skupa.

Na istoj društvenoj mreži Iks, profesor Fizičkog fakulteta iz Beograda Ivan Videnović objavio je kako javno povlači svoj glas podrške blokadama upravo zbog srpskih zastava.

Kako kaže, za njega je zastava Evropske unije simbol slobode, demokratije i nezavisnosti.

Nakon objave studenata da se ograđuju od zastava, Videnović im je zahvalio.

Čak sedam sati je bilo potrebno da se studenti ponovo oglase i preciziraju kako se ograđuju od "ekstremističkih organizacija i njihovih obeležja, a nikako od nacionalnih, verskih i Ustavom zagarantovanih simbola srpskog naroda". Kakvi su to ekstremistički simboli u pitanju, nije precizirano.

Ovo nije prvi put da je među studentima došlo do podela i ograđivanja. 

Studenti Pravnog fakulteta u Beogradu saopštili su pre sedam dana da aktivisti nevladinih organizacija ne smeju da predstavljaju studente koji protestuju.

"Jasno i nedvosmisleno se ograđujemo od svih aktivističkih grupa, nevladinih (NVO) organizacija i njihovih aktivnosti. Samim tim, njihovi članovi ne smeju biti promovisani kao predstavnici studenata. Svako dalje njihovo gostovanje u medijima u ime studenata smatraćemo zlonamernim i protiv interesa blokada i ispunjenja zahteva", ističe se u saopštenju budućih pravnika, objavljenom na društvenim mrežama na njihovom zvaničnom nalogu "Pravni u blokadi".

Ovom saopštenju, od reči do reči, pridružio se i Fakultet političkih nauka u Beogradu.

Da studenti ne žele da ih u javnosti predstavljaju članovi pojedinih NVO jasan je zahtev, ali čemu ograđivanje od državne zastave?

Da li postoji veći simbol koji ujedinjuje društvo od državne zastave? Za pojedine studente izgleda zastava njihove zemlje nije dovoljno ujedinjujuća.

image