Srbija i Balkan

Propagandom do Nobela: U trci za nagradu NVO koja tvrdi da je 20.000 Albanki silovano na KiM

Švedski poslanik Magnus Jakobson poslao nominaciju. Priština priznala status žrtava seksualnog zlostavljanja za 1.600 osoba
Propagandom do Nobela: U trci za nagradu NVO koja tvrdi da je 20.000 Albanki silovano na KiMGetty © Photo by Atila Altuntas/Anadolu via Getty Images

Nevladina organizacija Kosovski centar za rehabilitaciju osoba koje su preživele torturu tokom sukoba i predsednica ove organizacije Feride Rušiti nominovana je za Nobelovu nagradu za mir za 2025. godinu.

Nominaciju je podneo Magnus Jakobson, poslanik švedskog parlamenta rekavši da je "odluku doneo kako bi se prepoznali izuzetni doprinosi Feride Rušiti u napretku ljudskih prava, dostojanstvu preživelih i zaceljivanju ratnih rana zajednica".

Ova vest, ipak, ima i pozadinu. U pitanju je nevladina organizacija koja se bavi žrtvama seksualnog nasilja tokom sukoba na KiM, a redovan gost na skupovima koje organizuje bila je predsednica lažne države Vjosa Osmani plasirajući informaciju da su "srpske snage silovale čak 20.000 Albanki". Scenario, koji su čak pokušali da proguraju za film u Holivudu (verovatno će im u nekom trenutku i uspeti) započela je Atifete Jahjaga, nekada predsednica tzv. Kosova, a onda su nastavili ostali albanski političari šireći propagandu o "Srbima kao večitim negativcima".

Naravno, istina je daleko od ove brojke. Priština je zvanično priznala oko 1.600 žrtava seksualnog nasilja, a o tome koliko im je zaista stalo, osim na nivou propagande, govori podatak da dobijaju mesečnu naknadu od 230 evra. 

Osmanijeva je i na jednu sednicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija dovela grupu žena, tvrdeći da su one silovane tokom sukoba, a ta predstava je odgirana u trenutku kada je Priština ukinula sva prava Srbima u južnoj pokrajini - na rad, kretanje, imovinu... Naša delegacija koju je tada predvodio predsednik Aleksandar Vučić ukazala je da je u pitanju performans albanske delegacije, politički teatar, pokazujući sliku devojke Marice Mirić koja je "silovana i zaklana", uz komentar da "mi nju nismo mogli da dovedemo". 

Naša misija u UN, ali i političari koji su govorili u ime Srbije na zasedanjima SB UN o Kosovu i Metohiji, ukazali su na "pumpanje brojki" navodeći zvanične podatke o žrtvama kojima Priština daje odštetu. 

Eksperti UN sačinili su izveštaj o žrtvama seksualnog nasilja na KiM, gde piše da se ne zna tačan broj žrtava, srpskih, albanskih i ostalih naroda. Predstavnica UN Šivon Hobs, koja je učestvovala u pisanju ovog dokumenta, objasnila je u jednom od razgovara da tvrdnja o 20.000 silovanih žena nije tačna, jer nisu izvedena po pravoj formuli.

I pored svega toga, Albanci teraju svoje, a sad su našli da bi za propagandu dobro došla nominacija za Nobelovu nagradu. 

"Nobelova nagrada za mir ima za cilj da oda priznanje pojedincima čiji rad promoviše mir, pravdu i pomirenje. Feride Rušiti kroz doživotnu posvećenost daje podršku najugroženijim ljudima, lečenju rana u sukobu i izgradnji temelja za trajni mir na Kosovu i šire", napisao je Jakobson u nominaciji.

Nakon objavljivanja pisma švedskog poslanika, Rušiti je izjavila da je počastvovana i zahvalila se na nominaciji.

"Ovaj trenutak je veliko dostignuće za mene, za neverovatan tim naše organizacije, a pre svega za preživele kojima imamo privilegiju da služimo već 25 godina. Nominacija je inspiracija za kolektivne napore, zalaganje i deljenje dobre prakse Kosova u lečenju ovih teških rana. Ona doprinosi prevenciji seksualnog nasilja u konfliktima, kao i postizanju pravde za preživele", navela je na Fejsbuku.

Jakobsen je i ranije slao predloge za Nobelovu nagradu za mir, kada je nominovao vlade SAD, Srbije i tzv. Kosova, posle potpisivanja Vašingtonskog sporazuma, koji, pokazalo je vreme, nije dao rezultate za Srbiju, ali jeste za Prištinu, jer je Izrael priznao lažnu državu. Ta nominacija nije prošla. 

Jedan od idejnih tvoraca antisrpske propagande, na koju se ugleda i Osmanijeva je Arminka Helić, odnosno baronica Helić britanska političarka rođena u Bosni i Hercegovini, nekadašnja savetnica bivšeg britanskog šefa diplomatije Vilijema Hejga.

Navodno, njen proboj finansirao je Džordž Soroš, a ona je gradila karijeru na priči da su joj "gotovo celu porodicu pobili četnici". Ipak, britanska služba MI5 se pozabavio njenom prošlošću, pa je otkriveno da su joj sve sestre žive, ali da joj je određeni broj daljih rođaka zaista stradao u građanskom ratu u Bosni i Hercegovini.

Prijateljica je sa Anđelinom Džoli, koja je snimila kotroverzni film o građanskom ratu u Bosni "U zemlji krvi i meda", gde su loši momci opet Srbi. Pisalo se da je baronica najzaslužnija za Nacrt rezolucije o Srebrenici koji se našao na glasanju Saveta bezbednosti UN jula 2015. stavljajući Srbiji na leđa etiketu genocidnog naroda, ali ovaj dokument nije usvojen zahvaljujući vetu Rusije. Pominjao ju je čak i Bred Pit koji je, prema pisanju britanskih medija, rekao da je "baronica isprala mozak" njegovoj ženi Anđelini Džoli,  pa su se zato i razveli. 

Samo da ovakvih mozgova ne bude kada se na stolu nađe Magnusova nominacija... 

image