Srbija i Balkan

U pripremi novi Zakon o bezbednosti saobraćaja: Predviđeno trajno oduzimanje vozačke, ali i vozila

Predloženo je da se višestruki ponavljači prekršaja, obavezno upućuju na posebnu zdravstvenu komisiju u kojoj bi bili lekar, psihijatar i psiholog koji bi procenjivali da li da se vozaču trajno oduzme dozvola
U pripremi novi Zakon o bezbednosti saobraćaja: Predviđeno trajno oduzimanje vozačke, ali i vozilaGetty © Nick Rains

Trajno oduzimanje vozila, ali i vozačke dozvole za one koji ponove najteže saobraćajne prekršaje, uvođenje pametnih kamera koje će evidentirati sve prekršaje, uvođenje obaveznih senzora za mrtve uglove, sve su to novine koje treba da donese novi Zakon o bezbednosti saobraćaja.

Predlog zakona je još uvek u izradi i očekuje se da bude završen do polovine aprila, a zakon usvojen polovinom godine. Zakonodavac se odlučio za donošenje potpuno novog zakona, jer je postojeći donet 2009. godine i do sada je pretrpeo 18 izmena. Poslednja izmena bila je 2023. godine.

Nisu to jedine novine. Predloženo je da se ukinu probne vozačke dozvole i da mladi vozači dobijaju standardnu dozvolu sa kodom. 

Milan Božović, stručnjak za bezbednost saobraćaja pojašnjava da bi to bilo prevođenje probnih dozvola u kodirane. Na taj način će se omogućiti mladim vozačima da upravljaju vozilom i u inostranstvu, što trenutno nije moguće.

"Sa probnom vozačkom dozvolom ne može da se vozi u Mađarskoj, čak i u nekim delovima Crne Gore. Zato vozačka dozvola treba da bude kodirana, da bi korisnici znali svoja ograničenja, prava i obaveze", pojasnio je Božović za RT Balkan.

Jedna od mera o kojoj se razmišlja je i mogućnost praćenja ponašanja vozača nakon položenog ispita.

Predloženo je i da se drastično povećaju kazne (utrostruče) za saobraćajne prekršaje, kada su u automobilu prisutna deca.

"Prošle godine najveći broj dece poginule u saobraćaju stradali su kao putnici u vozilima. To je prostor da se pooštre kazne, da se ljudi uozbilje i vezuju decu kako treba u dečjem sedištu i dečje sedište da vezuju u automobilu kako treba", naveo je Božović.

Trenutno se diskutuje i kako da se tretiraju vozila koja imaju mogućnost autonomne vožnje, odnosno mogu da voze sama.

Ipak, najveću polemiku u javnosti izazvala je najava trajnog oduzimanja vozačke dozvole i vozila vozačima koji ponavljaju najteže prekršaje i da li je u skladu sa Ustavom oduzeti nečiju privatnu imovinu.

Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja nema dilemu, kaže da je to u skladu i sa Ustavom i sa zakonom.

"Od 2006. godine već postoji odredba da se za prekršaj nelegalnog taksiranja trajno oduzima vozilo, bez obzira na to ko je vlasnik vozila. Povodom te odredbe iniciran je postupak pred Ustavnim sudom i Ustavni sud je zauzeo stav da je to u skladu sa Ustavom i zakonom. Za one koji imaju dilemu treba istaći da je u svakoj civilizovanoj državi na prvom mestu pravo na život, pa tek onda pravo na privatnu imovinu", rekao je Okanović za RT Balkan.

Trajno oduzimanje vozila biće za najteže prekršaje koji se ponavljaju (vožnja pod dejstvom alkohola, psihoaktivnih supstanci, bez vozačke dozvole), gde se do sada privremeno oduzimalo vozilo.

"Mnogi smatraju da ne treba oduzimati vozilo, već je dovoljno oduzeti vozačku dozvolu, da je to dovoljno teška sankcija. Najviše privremeno oduzetih vozila do sada je onima koji su činili prekršaje u vožnji bez dozvole", istakao je Okanović.

Predloženo je i trajno oduzimanje vozačke dozvole za učesnike u saobraćaju koji ponavljaju prekršaje kojima se ugrožava tuđ život.

"Rešenje koje je predloženo je da se višestruki ponavljači prekršaja, obavezno upućuju na posebnu zdravstvenu komisiju u kojoj bi bili lekar, psihijatar i psiholog. Oni bi procenjivali da li je taj vozač, u smislu duševnog zdravlja, sposoban da upravlja motornim vozilom. Zavisno od njihove procene oduzima mu se vozačka dozvola", pojasnio je Okanović.

Zapravo, njegova dozvola bi se suspendovala do konačnog nalaza komisije. Ukoliko komisija proceni da on nije psihički sposoban da upravlja vozilom onda bi se trajno oduzela i to ne kao sudska sankcija, već zdravstvena nesposobnost.

image