
Konferencija o ratnim zločinima u Podgorici: Sponzor NED, učestvovao i tužilac iz Srbije

U Podgorici je krajem marta održana konferencija "Protiv nekažnjivosti - regionalni pristup procesuiranju ratnih zločina", koju je organizovala Akcija za ljudska prava (HRA) u saradnji sa Vrhovnim državnim tužilaštvom Crne Gore (VDT), a "partner" događaja je Nacionalna zadužbina za demokratiju (NED), "stari znanac" koji u ime američke vlade već decenijama, pod izgovorom promocije demokratije, zapravo pokušava da nametne narativ protiv Srba, kao "loših momaka", kao i mnoge druge tekovine liberalne demokratije.
Zanimljivo je da je na ovom događaju svog predstavnika imala Srbija, tužioca Tužilaštva za ratne zločine Svetlanu Nenadić, a tu je bio i Ilir Morina, tužilac lažne države Kosovo.
Dok brojni Srbi decenijama čekaju na pravdu posle zločina terorističke OVK, on je našao za shodno da kaže da "Priština ima vrlo dobru saradnju sa Crnom Gorom i Hrvatskom, ali da nedostaje saradnja sa Srbijom".
Nenadićeva je, kako prenosi MINA, rekla da je "regionalna saradnja u procesuiranju ratnih zločina imala uspone i padove, koji su u dobrom delu posledica regionalne političke klime".

"Za unapređenje regionalne saradnje neophodna je, ne samo saradnja pravosudnih organa i službi za podršku oštećenima i svedocima, već i ministarstava pravde i unutrašnjih poslova. Takođe je neophodna saradnja različitih državnih tela koja se bave nestalim osobama. Preduslov uspešne regionalne saradnja je međusobna saradnja organizacija nevladinog sektora, ali i njihova saradnja sa pravosudnim organima na nacionalnom i regionalnom nivou. Primer dobre saradnje imamo sa BiH i zaista je ta saradnja na izuzetno visokom nivou, ali napominjem da postoji opasnost da ta saradnja postane jednosmerna ulica", rekla je Nenadićeva i dodala da su BiH ustupili dva predmeta i da nisu ni obavešteni da li su optužnice prihvaćene i da li je krivično gonjenje preduzeto.
Ona je dodala da "samostalno teško možemo prikupiti dokaze, ako nemamo pravosudnu saradnju sa državama u regionu".
Izvršna direktorka HRA Tea Gorjanc Prelević rekla je da, prema poslednjem izveštaju tužioca Mehanizma krivičnih sudova (naslednik Tribunala u Hagu) Serža Bramerca, pred BiH, Crnom Gorom i Srbijom je da procesuiraju "preko hiljadu osumnjičenih za ratne zločine, koji se često ne nalaze u onim državama u kojima su osumnjičeni i koje ih potražuju".
Inače, Tribunal u Hagu je dosudio 1.347 godina zatvora za Srbe, a sa druge strane za zločine nad Srbima izrekao je tek 64 godina robije. Toliko o pravdi jednakoj za sve.