Starović: U Račku nisu ubijeni civili, Priština skreće pažnju sa ZSO
Više od 20 godina Srbija pokušava da odbrani istinu o događajima u selu Račak, kada su pripadnici MUP u antiterorističkoj akciji likvidirali oko 40 pripadnika UČK, a taj događaj je bio i neposredan povod za bombardovanje tadašnje Jugoslavije.
Državni sekretar Ministarstva odbrane Nemanja Starović izjavio je danas da nema govora o tome da su u Račku 1999. godine likvidirani civili i istakao da o tome svedoče i parafinske rukavice koje su obavljene.
"Dakle radi se o ljudima koji su nosili oružje u rukama, nema govora o bilo kakvim pogubljenjima, izveštaji sa obdukcije o tome jasno govore", rekao je Starović za RTS.
"Mislim da je naša javnost već dovoljno dobro upoznata sa svim činjenicama. Upoznati su i u inostranstvu da se radilo o jednoj profesionalno sprovedenoj antiterorističkoj akciji pripadnika MUP-a, o tome jasno govore nalazi patologa, kako naših, tako i svih patoliških timova", ističe Starović i dodaje da spominjanjem Račka Priština želi da izmesti fokus sa onoga što predstavlja njene obaveze, od kojih je najažnija formiranje Zajednice srpskih opština.
On ukazuje da nije bilo zločina nad civilima u Račku, već da su tamo bili ljudi koji su nosili oružje u rukama.
Ogromni pritisak nad glavnim patologom
On kaže da finski patolog Helena Ranta u svojim memoarima opisuje pod kakvim se pritiscima našla dok je pisala izveštaj o Račku.
"Mi imamo čak i svedočenja koja je u memoarima iznela gospođa Helena Ranta, šefica finskog forezničkog tima o tome pod kakvim je pritiskom pa čak agresivnim pritiskom, gospodina Vilijama Vokera, ona bila, da izađe na pres konferenciju sa nekako dovoljno nejasnim izveštajem koji bi mogao da posluži kao osnova za jednu stravičnu medijsku kampanju koja je pokrenuta o navodnoj likvidaciji, masakru civila u selu Račak, a sve kako bi se pružilo opravdanje za agresiju NATO saveza na Saveznu Republiku Jugoslaviju", objašnjava Starović.
Prištinski stereotip: Srbi su krivi za sve
Državni sekretar smatra da godinama unazad svedočimo tome da se dodatno pojačaju stereotipi, da su Srbi, navodno krivi za sve loše što se desilo devedesetih godina, a kako bi se opravdao zločin agresije koji je sproveden protiv naše države.
"Ono čemu svedočimo godinama unazad, pa evo i sad poslednjih nekoliko dana jeste podgrevanje tih narativa sa jedne strane u zapadnim medijima kako bi se retrospektvno opravdao zločin agresije koji je sproveden protiv naše države", kaže on.
A kada govorimo o Prištini, dodaje on, svrha, tog podgrevanja, te kampanje kojoj svedočimo jeste to da se nekako dodatno pojačaju oni stereotipi, one crne legende koje su građene devedesetih godina o nekakvoj univerzalnoj i pretpostavljenoj krivici Srba za sve loše što je učinjeno tokom devedesetih, a kako bi se opravdao jedan apsolutno neprihvatljiv anticivilizacijski odnos prema pripadnicima srpske zajednice na prostoru Kosova i Metohije danas.