
Đurić: Važno je što u Latinskoj Americi imamo podršku po pitanju KiM

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas da je za Srbiju veoma značajno što ima bazu zemalja u Latinskoj Americi koja je podržava kada je reč o teritorijalnom integritetu i suverenitetu.

Đurić je u Panama Sitiju, gde učestvuje na 31. regularnom zasedanju Ministarskog saveta AKD i 56. Generalnoj skupštini OAD, kazao da je to nešto na čemu mora da se radi.
"Nemojmo misliti da je dovoljno da uzmemo zdravo za gotovo i da očekujemo da ćemo, ako ne komuniciramo i ne sarađujemo sa tim zemljama, uvek računati na njihovu podršku. Ne. Samo ako nastavimo da radimo, da se interesno politički i na svaki drugi način uvezujemo, moći ćemo da nastavimo da računamo na bazu podrške koji imamo ovde", kazao je Đurić, preneo je Tanjug.
Govoreći o učešću delegacije Srbije na Samitu organizacija američkih država u Panami, naveo je da je utisak koji je stekao iz niza sastanaka sa ministrima spoljnih poslova latinoameričkih zemalja taj da je atmosfera na konferenciji generalno daleko bolja, prijateljskija i mirnija nego što se može iskusiti na nekim evropskim i regionalnim skupovima.
"Mislim da je to nešto što bi sve zajedno trebalo da nas na neki način i zabrine, kako je to moguće da na sastancima na nivou Evrope ili našeg regiona atmosfera jeste teža i manje orijentisana ka budućnosti nego što je to slučaj ovde", ukazao je šef srpske diplomatije.
Dodao je da je istovremeno sjajno za Srbiju što je zastupljena i predstavljena tamo i što se profiliše kao jedna od zemalja koje žele da budu most saradnje između Evrope i centralne Latinske Amerike.
Istakao je da prisustvo Srbije na samitu nije jednokratni čin, već da delegacija naše zemlje učestvuje godinama na ovom samitu, kao i da je njemu ovo treće učešće kao ministru spoljnih poslova, a da je dolazio i kao ambasador Srbije u SAD.
Šef srpske diplomatije je dodao da je i trećeg dana samita imao vrlo korisne razgovore sa nizom ministara iz tog regiona, kao i da se sastao sa generalnim sekretarom Organizacije američkih država.



