Srbija i Balkan

Vulin za RT Balkan: Srpske službe moraju da utvrde ko je Prištini dostavio adrese Srba (VIDEO)

Lider Pokreta socijalista Aleksandar Vulin smatra da je neko iz Srbije dostavio podatke prištinskom tužilaštvu, koji su uputili pozive Srbima iz centralne Srbije na saslušanje, a ističe da odgovorne moraju da pronađu BIA, VBA, VOA i UKP

Srbija mora da utvrdi kako je prištinsko tužilaštvo došlo do adresa Srba koji žive u centralnoj Srbiji i dostavilo im pozive za saslušanja za navodne ratne zločine počinjene na KiM 1999. godine, kaže lider Pokreta socijalista Aleksandar Vulin.

On je govoreći za televiziju RT Balkan istakao da te adrese ne zna Evropska unija, ne zna ni austrijska pošta, preko koje su pozivi stigli, ne zna ni Pošta Srbije, te je pravo pitanje kako su prištinski tužioci znali – ime, prezime i tačnu adresu.

"Ti ljudi su od 1999. godine ko zna koliko puta promenili adrese. Kako onda znaju tačnu adresu? To znači da je neko prodao njihove podatke, neko iz Srbije. Posao BIA, VBA, VOA i UKP-a je da pronađe ko je to, jer ako to ne pronađemo, pitanje je šta je sledeće. Hoće li početi da dolaze šiptarski pozivari direktno kod nas? Zamislite kako se osećaju ljudi kojima su stigli ti pozivi? Hoće da odu na more ili do Republike Srpske treba da razmišljaju da li su možda na Interpolovoj poternici", naveo je Vulin u emisiji "Danas na RT".

Istakao je da se u ovakvim situacijama vidi koliko je važno što se Beograd izborio da tzv. Kosovo ne bude član Interpola.

"Zamislite da su članovi Interpola, sedam miliona Srba bi bilo na poternici. Srbija bi sada kao odgovor morala da objavi spisak tzv. OVK i da ih svakog pojedinačno pozove da dođu i odgovaraju za svoje zločine. Ko se ne odazove, onda Interpol", rekao je Vulin.

Smatra da Srbija mora da pokaže da je država i da se na ovakve postupke Prištine odgovori istom merom – objave imena članova tzv. OVK, zatvore administrativni prelazi za sve koji nemaju srpska dokumenta.

"Očigledno za EU ako nisi deo problema, nisi ni deo rešenja. Hajde i mi da postanemo deo problema", rekao je Vulin.

"Nisam siguran da je MOL i dalje prvi izbor"

Govoreći o pregovorima oko NIS-a, Vulin je rekao da je evidentno da su razgovori između "Gaspromnjefta" i MOL-a u zastoju i da se ne nazire skorije rešenje.

"Odnosi administracije SAD i Mađarske su značajno promenjeni, jer Viktor Orban je bio taj koji je nosio dobre odnose sa Donaldom Trampom. Sada to više nije tako. U Budimpešti imate predsednika vlade koji ima skoro neprijateljski stav prema SAD, a sa druge strane ni Rusija nije previše oduševljena politikom novog mađarskog  rukovodstva", naveo je Vulin.

Istakao je da nije siguran da je MOL više prvi izbor "Gaspromnjefta".

"Ovo je samo moje mišljenje, ja nisam član pregovaračkog tima Vlade Srbiji, niti sam uključen u pregovore, ali to tako deluje. Očekujem da će rokovi biti sve kraći i ako bude i neko novo produženje za NIS da će biti sve kraće i kraće. I mi ćemo polako ulaziti u ozbiljan problem. Nisu ove sankcije ekonomske, već političke. Ovo su sankcije koje su uvedene Srbiji, ne Rusiji", naveo je Vulin.

Kako kaže, težnja od prvog dana je da Srbija izgubi živce i da se nacionalizuje NIS i da se zauvek zatruju odnosi između Srbije i Rusije.

"Geopolitički plan je da Srbija sama pokvari svoje odnose sa Rusijom, a da SAD ne ulože ni 100 dolara  u to kvarenje. Zahvalan sam što se to nije desilo i siguran sam da se to neće desiti. Neće biti lako, ali nije ni do sada bilo lako. Država Srbija je pokazala da zna da bude odgovorna, organizovana i verujem da će tako nastaviti i dalje da se ponaša", naveo je on.

Smatra da je važna izjava portparola predsednika Rusije Dmitrija Peskova da Srbija nije isključena kao potencijalni partner o prodaji ruskog dela NIS-a.

"Nije Rusija nigde rekla da Srbija ne može da bude vlasnik, ona je svakako strana u pregovorima. Čudna mi je izjava naše ministarke kako je ona pregovarala sa MOL-om. Vlasnik NIS-a je u Moskvi, Petrovgradu i tamo treba da idete da pregovarate", rekao je Vulin 

Smatra da je srpski ministar energetike trebao odmah po uvođenju sankcija NIS-u da ode u Moskvu i da razgovara sa ruskom stranom.

"Zanimljivo je da naš ministar energetike sada prvi put ode u Rusiju i to na ekonomski forum u Sankt Peterburgu. Zašto naš ministar nije otišao u rusko ministarstvo energetike, zašto nismo bili u Moskvi, zašto nismo pregovarali o NIS-u. Ne možete da mi objasnite osim lošom namerom", rekao je on.

Ukazao je i na licemerje EU, da se Rusija nikada ponašala prema Srbiji kao Brisel – ucenjivački.

"Zamislite da Rusija počne prema nama da se ponaša kao EU i kaže 'ako hoćete naš gas, onda ne možete od Evropljana ništa da kupujete'. Evropa nas stalno ucenjuje", rekao je Vulin.

Podsetio je da bez jeftinih energenata nema investicija u Srbiji.

image
Live