Završen skup studenata u blokadi "Sve se vidi na Vidovdan" u Kraljevu

Skupu su prisustvovali aktivisti iz Vranja, Čuruga, Šapca, a dočekani su i učesnici "Vidovdanskog marša" iz Kragujevca

U Kraljevu je održan skup pod nazivom "Sve se vidi na Vidovdan" koji organizuju studenti u blokadi.

Glavni program počeo je izvođenjem himne Srbije, a govornici koji su se potom obratili naveli su da bi Srbija trebalo da bude država u kojoj se poštuju Ustav i zakoni, institucije rade posao i u kojoj su istina i pravda iznad svakog pojedinca.

Ključna poruka sa skupa je, kako navodi RTS, "bliži se kraj vladavini SNS, studenti pobeđuju". Tanjug je primetio da su učesnici skupa govorili o pitanju Kosova i Metohije i drugim problemima, ne iznoseći rešenja, a kritikujući politiku vlasti. 

Skupu su prisustvovali aktivisti iz Vranja, Čuruga, Šapca, a dočekani su i učesnici "Vidovdanskog marša" iz Kragujevca.

U obraćanju okupljenima, docent Učiteljskog fakulteta UB Nemanja Karović naglasio je značaj vidovdanske etike za razumevanje srpskog istorijskog iskustva.

"Odricanje od vidovdanske etike imalo bi dalekosežne posledice. Uticalo bi direktno na obesmišljavanje našeg čitavog istorijskog iskustva, jer bez svesti o univerzalnom smislu Kosovskog zaveta mi ne bismo mogli više da razumemo ni Karađorđa ni Stevana Sinđelića, ni Gavrila Principa, ni Milunku Savić, ni Nadeždu Petrović, ni majora Dragutina Gavrilovića", rekao je Karović.

Dr Dušan Petrović pozvao je na uspostavljanje pravednog sistema i države "u kojoj se znanje ceni više od veze".

"Hoćemo sistem iz koga mladi ne odlaze, nego u kojem mladi ostaju. Hoćemo pravdu, kakva god da je, da je ista za sve strane, ne samo za pojedine. I hoćemo istinu, koliko god da je ona teška", poručio je Petrović.

Okupljenima se obratila i studentkinja na Kosova i Metohije, koja je istakla da je Univerzitet u Prištini oslonac opstanka srpskog naroda na KiM i navela šta su Srbi izgubili.

"Od dolaska sadašnje vlasti mi smo izgubili svoju policiju, poštu, telekomunikacije, elektroprivredu, valutu, tablice, dokumenta. Sada gubimo poslednje što nam je ostalo: srpstvo, zdravstvo i školstvo. Naša Univerzitetska biblioteka je zatvorena", navela je ona.

Ranije danas, održan je sajamski deo skupa na četiri lokacije u gradu, kod "Lidla" u Vojnom naselju, ispred Opštine, na Trgu srpskih ratnika i kod Sportske hale u Ribnici. Tokom tog dela skupa, prikupljana je pomoć za decu na Kosovu i Metohiji.

Od 11 do 14 časova održan je i program za najmlađe, u Parku Svetog Save.