Relativizacija sa Ljiljanom Smajlović: Gost Aleksandar Šapić
U osamnaestoj epizodi emisije "Relativizacija", Ljiljana Smajlović je sa gradonačelnikom Beograda i potpredsednikom Srpske napredne stranke Aleksandrom Šapićem razgovarala o njegovoj izjavi o Romima zbog koje je kritikovan, o tome na koji način ga je sport pripremio za politiku, šta misli o autoritetima, današnjoj Evropskoj uniji i evropskom predlogu za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.
Povod za izjavu o uslovima u kojima žive Romi je smrt deteta od godinu i po dana koje je zgazio kamion u nehigijenskom nasilju ispod Pančevačkog mosta, rekao je Šapić na početku emisije.
"Rekao sam nešto što svi znaju, a preskaču tu temu", navodi on i dodaje da u Beogradu postoji 165 nehigijenskih naselja.
Šapić ističe da ti ljudi "žive na način suprotan svim civilizacijskim vrednostima koji, pre svega, njima nanosi štetu, a onda i njihovim komšijama".
"Ukoliko pripadnici tih romskih zajednica koji žive u nehigijenskim nasiljima ne žele da im se pomogne, teško da bilo ko može da im pomogne", smatra gradonačelnik Beograd.
On ističe da je Grad spreman da pomogne, ali da i oni sami moraju da budu spremni da promene svoj način funkcionisanja. Ukazuje je da je pripadnicima romske zajednica ponuđen posao u "Gradskoj čistoći" ili "Zelenilu".
Šapić navodi da je inkluzija Roma u sistem veliki problem i da Grad ne može sam da ga reši.
"Puno puta su mi inputirane izjave koje nemaju veze sa istinom. Volim svoj narod i državu. Nikad nisam pokazao mržnju ni prema jednoj veri ili naciji. Ja sam poslednji koji može nekoga da mrzi, ali isto tako ne niko ne može da mu oduzme da se borim za svoje", poručuje gradonačelnik.
On ističe da ne želi da se izvini, te da stoji iza svojih reči.
"Gradonačelnik sam svih Beograđana i braniću interes Beograđana dokle god sam tu gde sam", dodaje Šapić.
Ističe da nije došao na tu funkciju da bi statirao, već da bi pokrenuo neke stvari.
"Ja ne znam da li ću uspeti u mom poslu, ali sam siguran da neću uraditi ni jednu stvar u koju ne verujem. Neće me niko ubediti da promenim mišljenje zbog toga što to nije dobro za moju političku karijeru. Na kraju krajeva, doći će neko drugi na ovo mesto. Znate kako se kaže, ipak na kraju svaki narod dobije vlast kakvu zaslužuje", kaže gradonačelnik Beograda.
Most za ratnu situaciju, a ne za život u miru
Govoreći o ideji da se Stari savski most zameni novim i većim mostom, Šapić je naveo da je ovaj postojeći neuslovan i podsetio da su ga Nemci napravili tokom Drugog svetskog rata kako bi mogli da prenose svoje teško naoružanje.
"To nije most za život u miru, već je reč o mostu za ratnu situaciju", poručuje on.
Gradonačelnik dodaje da će deo starog mosta biti inkorporiran u novi most, te da očekuje da će čitav projekat koji se odnosi i na probijanje tunela pored Ekonomskog fakulteta biti završen za tri, četiri godine.
O saradnji sa Srpskom naprednom strankom
Šapić kaže da "nije pao sa neba, niti ga je bilo ko našao ispod kamena", aludirajući na višegodišnje bavljenje politikom.
Ipak, priznaje, da nije bilo Srpske napredne stranke, verovatno ne bi uspeo da postane gradonačelnik Beograda.
"Ja sebi nisam uspeo da obezbedim ovo mesto gradonačelnika. Zahvaljujući SNS sam dobio tu priliku. Ja sam njima na tome zahvalan, ali to ne znači da sam došao tu da radim nešto u šta ne verujem da je ispravno. Nama su se politike poklopile", navodi Šapić.
Ističe da svakako ne bi pristao da bude deo koalicije "Zajedno" ili pokreta Ne davimo Beograd koji kažu da se u Srebrenici dogodio genocid ili da treba priznati nezavisno "Kosovo".
"Ja nisam promenio nijedan globalno politički stav", poručuje gradonačelnik.
"Srbija pripada evropskoj civilizaciji"
Šapić ističe da Evropa više nije ista kao početkom dvehiljaditih godina, te da se promenio i njen odnos prema Beogradu.
"Niko ne može da zameri srpskom narodu i da mu kaže da nije bio spreman i da zaista nije želeo da bude deo EU jer mi pripadamo evropskoj civilizaciji. Mi ne možemo da pripadamo azijskoj ili nekoj drugoj civilizaciji. Niko nas neće pomeriti odatle", poručuje gradonačelnik.
Navodi da smo tu gde jesmo i da se ne možemo izmestiti sa ovih prostora.
"Treba da pokušamo da dobijemo tu našu utakmicu u kojoj ćemo iskoristiti sve dobre stvari koje nosi prostor na kojem se nalazimo", kaže Šapić.
"Ako sam nešto naučio u sportu, to je da igram sa kartama koje su na stolu", dodaje on.
O evropskom predlogu za KiM i sankcijama Rusiji
"Ukoliko neko želi nešto da vam otme, onda neka vam otme, ali nemoj da traži od vas da zbog toga budete srećni i da to tretirate kao srećnu saglasnost da vam nešto bude oteto", poručuje gradonačelnik, komentarišući evropski predlog za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.
Ukazuje da su se mape sveta i geopolitika menjale od kad je sveta i veka.
"Teritorije su se gubile i osvajale, ali nije fer da tražite od bilo koga da se dobrovoljno odrekne bilo čega što mu pripada ili što mu je u jednom momentu pripalo", navodi Šapić i dodaje da najveći deo stanovništva to tako doživljava.
Ističe da nikada ne bi mogao da učestvuje u dobrovoljnom odricanju nečega, osim u slučaju da postoji jasna pretnja.
"Kad vam je pištolj uperen u glavu, tada birate da li vam je važniji vaš život i život vaše dece, ali to onda mora da nam se kaže i nema ljutnje".
Istovremeno, poručuje da niko ne sme da traži od Srbije da pokida istorijske i bratske veze sa Rusijom
"To niko nema pravo da nam traži", kaže Šapić.
Navodi da je situacija teška i da razume predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
"Nekada je potrebno pokazati malo više svesti, da postoje stvari koje su iznad nečega jer kada pokažete da ste u stanju da zajednički branite opšti interes, tako se možete odbraniti", ističe gradonačelnik.
"Verujem da smo mi kao narod u stanju da živimo jedan normalan život, da sa svima komuniciramo i sarađujemo, da poštujemo druge. Ali isto tako, tražimo da drugi poštuju nas", zaključuje Šapić.