Srbija i Balkan

Kancelarija UN: Albanci glavni igrači na tržištu kokaina u Evropi

U izveštaju se ističe da su Albanci čak postali faktor smanjenja veleprodajne cene kokaina
Kancelarija UN: Albanci glavni igrači na tržištu kokaina u Evropi© Peter Kneffel

U poslednjoj deceniji, albanske kriminalne grupe postale su glavni igrači na tržištu kokaina u Evropi, saopšteno je iz Kancelarija Ujedinjenih nacija za borbu protiv narkotika i organizovanog kriminala (UNODC), prenosi "Albanijan post".

U najnovijem izveštaju o "kokainskoj mreži" 2023. godine predstavljene su glavne transportne veze sa jednog kontinenta na drugi, a državljani Albanije, kako se navodi, oslanjaju se na širok spektar saradnika.

U izveštaju se ističe da su Albanci čak postali faktor smanjenja veleprodajne cene kokaina, a razlog tome je vrlo jednostavan.

"Imamo značajan pad veleprodajne cene kokaina u Holandiji, počev od 2012. godine, a to se pripisuje ulozi albanskih trgovaca kokainom u kupovini kokaina direktno na njegovom izvoru", navodi se u izveštaju.

Iz tog razloga, belgijske vlasti su potvrdile da su albanske grupe među onima koji su uključeni u iznošenju kokaina iz luke Antverpen i proširenje njihove uloge u nabavci kokaina i razvoju kontakata u Južnoj Americi.

Iz Holandije se kokain dalje distribuira u druge evropske zemlje, u čemu Albanci opet igraju važnu ulogu, posebno u transportu ka Italiji i Albaniji.

Kancelarija Ujedinjenih nacija naglašava da je sledeća destinacija Velika Britanija, gde se procenjuje da Albanci imaju značajnu kontrolu nad tržištem kokaina.

To je potvrdila i Nacionalna agencija za kriminal (NCA) u Britaniji, koja je pre godinu dana pisala da Albanci upravljaju najvećim delom tržišta kokaina u zemlji, sa zapanjujućih ukupno šest milijardi funti prihoda.

Albanski građani na čelu kriminalnog okruženja takođe su uspeli da se nasele u Kolumbiji, Ekvadoru, Peruu i Panami.

Oni mogu da kupe kokain za 4.000 dolara po kilogramu u Južnoj Americi, a zatim ga prodaju za 30.000 evra kada stigne u evropske luke, uz pomoć guste mreže korumpiranih zvaničnika i lučkih operatera u velikim trgovačkim centrima.

Prema izveštaju, ruta za transport iz Južne Amerike je pošiljka sa kontejnerima svežeg voća, tipičan način skrivanja kokaina koji stiže u morske luke Balkana.

Rat balkanskih bandi

Kada su u pitanju tako velike količine kokaina i profita, konkurencija se javlja i između kriminalnih grupa, a to se uglavnom vidi u balkanskim bandama, navodi se u izveštaju.

Od 2015. godine bande su vršile ciljana ubistva u Crnoj Gori, Srbiji i Albaniji a ovi sukobi su se proširili na nekoliko zemalja EU pa su izolovana ubistva prijavljena  i u Austriji, Nemačkoj, Grčkoj, Holandiji i Španiji.

Međutim, procenjuje se da balkanske kriminalne grupe koriste selektivno nasilje, a ne neselektivno.

Kao konkretan slučaj, u izveštaju se pominje pogubljenje poznatog albanskog gangstera Bledara Muče, desne ruke Ardijana i Florenca Čapjasa iz Elbasana, koga je ubio atentator u Antverpenu, u Belgiji, u naručenom ubistvu.

Dok su albanske bande veoma aktivne u primanju pošiljki kokaina širom zapadne Evrope, posebno u lukama Belgije i Holandije, nešto kokaina stiže i u glavnu albansku luku Drač.

"Zaplena kokaina u Albaniji značajno je porasla od 2018. godine, usled velikih pojedinačnih zaplena u luci", navodi se u izveštaju i dodaje da je zaplenjeno 613 kilograma u 2018. i 137 kilograma  2019.

Kako se navodi zaplena 400 kilograma kokaina u maju 2021. od strane policije na Kosovu, u pošiljci mesa iz Brazila, pokazuje vezu između balkanskih i italijanskih trgovaca narkoticima, nakon što je pošiljka stigla iz luke Đoja.

Albanski organi za sprovođenje zakona takođe su ukazali na novi način trgovine: kokain se može sakriti u teška vozila i poslati trajektom iz Italije u Albaniju, sa namerom da nastavi u druge zemlje EU.

Crnogorske vlasti su procenile da je policija u periodu od 2017. do 2021. godine zaplenila više od 30 tona kokaina širom sveta u slučajevima u kojima su bili kriminalci iz Crne Gore a  kriminalne organizacije škaljarski i kavački klan su identifikovane kao moćne i visokorizične organizovane kriminalne grupe u zemlji.

U izveštaju se navodi da manje istražena tržišta kokaina u istočnoj Evropi uglavnom snabdevaju albanske i srpske kriminalne grupe.

Posebno se čini da su srpske kriminalne grupe dugo bile aktivne u trgovini kokainom iz Ekvadora na Balkan, ali i u baltičke države i Rusku Federaciju dok Albanci, s druge strane, blisko sarađuju sa akterima koji se nalaze u Litvaniji u prometu kokaina u Rusku Federaciju preko baltičkih država.

Nalazi izveštaja zasnovani su na izjavama najprestižnijih svetskih agencija za sprovođenje zakona.

image