Petković: U Briselu ćemo razgovarati o sprovođenju dogovora uz poštovanje naših crvenih linija
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da će u nastavku dijaloga Beograda i Prištine 4. aprila u Briselu biti reči o konkretnim koracima za sprovođenja dogovora iz Ohrida uz jasno istaknute crvene linije - da se Beograd nikada neće saglasiti da tzv. Kosovo postane član UN i da Beograd ni de fakto ni de jure neće priznati KiM.
Petković je za Prvi program radio Beograda rekao da je u tekstu Aneksa među prvim obavezama koje treba ispuniti, obaveza Prištine da formira Zajednicu srpskih opština i to, ističe, u skladu sa relevantnim prethodnim sporazumima iz dijaloga u kojima su jasno definisane njene suštinske nadležnosti.
"Razgovaraćemo i o konkretnim koracima za sprovođenje onoga što smo se dogovorili u Ohridu uz jasno istaknute crvene linije Beograda o kojima je i predsednik Aleksandar Vučić više puta govorio", kazao je Petković.
On je podsetio da su crvene linije Beograda da se neće saglasiti sa članstvom Kosova u UN, kao i da Beograd neće priznati Kosovo ni de fakto, ni de jure.
Petković kaže da o svemu drugome što je dogovoreno u Aneksu može da se razgovara i da se razmotri način primene i ukazuje da kada se pogleda i sam tekst Aneksa vidi se da je među prvim obavezama, obaveza Prištine da formira ZSO i to u skladu sa relevantnim prethodnim sporazumima iz dijaloga.
On je naglasio da se tačno zna šta je dogovoreno u Briselu.
"Jasno su definisane suštinske nadležnosti ZSO, njeni ciljevi, organi, kako Zajednica funkcioniše, uključujući i tačku 16 koja propisuje i da Beograd finansira ZSO", rekao je Petković.
Petković se osvrnuo i na izjavu Aljbina Kurtija da dogovor iz Ohrida ne predviđa autonomiju za Srbe i ocenio da je nakon povratka iz Ohrida u Prištini opsadno stanje gde demonstranti svakodnevno žele da istaknu da je ZSO neprihvatljiva.
Navodeći da je to lično i stav Kurtija, Petković kaže da je zato nakon sastanka u Ohridu, predsednik Vučić bio vrlo oprezan kada je rekao da se "nadamo da ćemo ići u pravcu normalizacije odnosa".
Međutim, kako primećuje direktor vladine kancelarije, s obzirom da već 10 godina Priština odbija da formira ZSO, ona očigledno svojim novim izjavama pokazuje da nije spremna da ide u tom pravcu.
"S obzirom na to da već 10 godina Priština odbija da formira ZSO, ona i najnovijim izjavama pokazuje da nije spremna da ide u tom pravcu. Ali to je sad već stvar za Prištinu i međunarodne predstavnike i posrednike u dijalogu koji su dužni da nateraju Prištinu da ispuni tu svoju obavezu. Onda će se apsolutno videti ko je taj koji se drži dijaloga, a ko zapravo ne želi dijalog. Beograd je uvek bio posvećen dijalogu i zbog toga i ovog puta idemo da razgovaramo. Jedino dijalog može da obezbedi normalizaciju odnosa, jer nam je preko potrebno da sarađujemo, da imamo slobodu kretanja i da ljudi koji žive na KiM imaju normalan život, pogotovo Srbi koji su ugnjetavani i koji svakodnevno preživljavaju najrazličitije napade i institucionalno nasilje od strane Aljbina Kurtija i Prištine", kaže Petković.
Komentarišući to što je predsedniku privremenog organa opštine Zvečan Ivanu Todosijeviću stigao poziv da se dan uoči sastanka u Briselu javi na izdržavanje kazne zatvora, Petković navodi da je slučaj Todosijevića "slika i prilika tzv. vladavine prava u Prištini".
"Todosijević je žrtva političkog progona", kaže Petković i ističe da nije prvi put da Priština poteže za takvim jednostranim potezima pred odlazak u Brisel jer, kako navodi, želi da na taj način dodatno zakomplikuje razgovor.
"Oni to rade jer im nije stalo do dijaloga. U ovom slučaju je sve totalno jasno jer je reč o kršenju Briselskog sporazuma, posebno u tački 10, gde se jasno kaže da apelaciona veća moraju da budu većinski srpska za one slučajeve koji dolaze iz srpskih sredina. U slučaju Todosijevića, ali i svih drugih slučajeva Srba, uvek su odlučivali troje sudija albanske nacionalnosti, a treba da bude suprotno - dvoje sudija srpske nacionalnosti i jedan sudija albanske nacionalnosti, ali to se ne dešava jer Kurti želi da se dodatno osveti i Todosijeviću i drugim Srbima koji slobodno misle i zato ga osuđuje na godinu dana zatvora zbog izgovorene reči", kazao je Petković.
Direktor Kancelarije za KiM naglašava da se na taj način na velika vrata uvodi verbalni delikt na prostoru KiM.
"Zapitajte se šta znači kada Priština s jedne strane oslobađa Azema Kurtaja koji je na Badnji dan pucao na srpsku decu u Gotovuši dok su nosili Badnjake i pušten je u kućni pritvor, a s druge strane zbog izgovorene reči, zbog onoga što je Todosijević rekao šta se zapravo dešavalo u Račku, on je optužen, a zatim i osuđen na godinu dana zatvora", dodaje Petković.
On ističe da je mnogo problema na svakodnevnom nivou i da je očigledno da Kurti jednostranim potezima želi da oteža proces dijaloga dok je s druge strane, kako navodi, Beogradu važno da učini sve da zaštiti srpski narod, osigura bezbednost i očuva "kakav - takav" mir.